Pozitivní pro Zlíňany je, že nové cedulky nepůjdou z jejich kapes, ale z městské kasy. Vlastníky půldomků čeká výměna dokladů, bude ale zdarma.

Sousedé se budou muset domluvit

Nařízení, které městu ukládá zákon, má být prospěšné i pro samotné občany. „Stávaly se případy, kdy si obyvatelé jedné části půldomku vzali na nemovitost úvěr. Ti, kteří bydleli v druhé části, byli prakticky podle smluv jejich ručiteli. A úvěr na svou část nedostali,“ uvedl příklad náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN).

Takovým potížím má přečíslování zamezit. Pro občany půldomků však znamená, že se budou muset mezi sebou domluvit, kdo z nich si stávající číslo popisné ponechá a kdo dostane nové. „Originál dohody všech vlastníků půldomku i s podpisy je nutné doručit do 25. března na stavební úřad magistrátu. Kteří tak neučiní, rozhodne za ně stavební úřad podle klíče, který stanoví radní,“ přiblížil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Písemné rozhodnutí o přidělení nových čísel obdrží obyvatelé od radnice doporučeně. Osob s trvalým pobytem, kterým se číslo změní, si budou muset na radnici vyřídit nový občanský průkaz, velký a malý technický průkaz vozidla, případně živnostenské oprávnění. Pasy a řidičské průkazy si speciálně měnit nemusejí. Změnu však budou muset nahlásit také na úřadech, například v bance, pojišťovně nebo na obchodním rejstříku.

„Kdokoliv z dotčených občanů se bude chtít na cokoliv zeptat, může zavolat na telefonní čísla 577 630 181 nebo 577 630 160,“ doplnil mluvčí Dvořák. Baťovské půldomky a čtvrtdomky přečíslovaly už vloni sousední Otrokovice. Ale pouze dvě stě objektů. „Až na drobné výjimky proběhlo vše bez problémů,“ zhodnotila mluvčí města Lenka Krupková.