„Tomáš Baťa navštěvoval náš klub velmi často. Naposledy byl u nás v klubovně v Baťově vile v květnu. Tehdy mi říkal, že s námi slaví narozeniny. Když jsem se divil, že má přece narozeniny až v září, řekl mi, že je teď už slaví po půlroce, protože už by se celých ani nemusel dožít. Myslím, že to už tehdy cítil a byl se smrtí smířený,“ vyprávěl dojatý Jabůrek.

Také si pamatuje, jak stárnoucí podnikatel vtipkoval o svém věku. „Vždycky říkal, že to vezme po baťovsku a dožije se devětadevadesáti,“ vzpomíná Jabůrek.

Klub Absolventů Baťovy školy práce se snaží přivést studenty zpět k základům baťovského přístupu. „Chceme, aby studenti pochopili, stejně jako my v jejich věku, že školské vzdělání není všechno. Mnohem důležitější věci se člověk naučí jinde než ve škole. Jde o osobní zkušenosti, praxi, umění využívat čas a hlavně mít charakter. S prosazováním těchto myšlenek na Univerzitě Tomáše Bati nám Tomáš Baťa junior hodně pomáhal,“ uvedl Jabůrek.

Spolu s ostatními členy klubu usiluje o založení Klubu Absolventů Univerzity Tomáše Bati, kde by se scházeli její bývalí studenti a sdíleli své životní zkušenosti. „Člověk totiž po čase zjistí, že mu ti kamarádi scházejí. A proto bychom chtěli, aby takový klub vznikl, ale už také stárneme. Čtrnáct členů našeho klubu přesáhlo věk devadesáti let,“ dodal Jabůrek.

Igor Dostál

Související článek:

AKTUALIZACE: Zemřel Tomáš Baťa junior