Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda TOP 09 Petr Gazdík: Miloš Zeman? Ten jde cestou špíny

Zlínský kraj - Jako jeden z prvních na podzim roku 2011 prohlásil, že ideálním prezidentem by pro příští hradní pětiletku byl Karel Schwarzenberg. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík o tom ale ještě musí přesvědčit i mírně „zemanoveckou" Moravu včetně Suché Loze, kde bydlí a vykonává funkci místostarosty.

26.1.2013 16
SDÍLEJ:

Petr GazdíkFoto: Deník/Karásek Jan

Zástupci Starostů a nezávislých prý obcházeli domácnosti ve svých obcích a přesvědčovali lidi, aby volili Karla Schwarzen-berga. Na kolik zvonků jste v Suché Lozi zazvonil vy?

Já osobně nikomu do soukromí nelezu, jen občas zajdu diskutovat do hospody. Nicméně nikomu jeho přesvědčení neberu, Suchá Loz je tradičně levicová obec. Osobně si myslím, že oba dva kandidáti jsou pro výkon prezidentského úřadu vhodní, avšak Karel Schwarzenberg je vhodnější. Každopádně Miloše Zemana považuji za kamaráda, tykáme si. Asi před třemi lety jsme u nás v Lozi dokonce pořádali zabijačku a byla to, řekl bych, hromadná občanská veselice.

Jak jste v hospodě vysvětloval první dámu mluvící německy a další národovecké aspekty?

První dáma není součástí našeho ústavního systému. Soustředit bychom se měli na něco jiného. Na prezidentské cíle. Prezident by měl stmelovat národ, ukazovat svým počínáním morální aspekty života, zasahovat a vyjádřit se tehdy, když ve společnosti dochází ke kolizi. Rozhodně by neměl zneužívat ústavy k propagaci svých zájmů, jak to činí současný prezident.

Tím myslíte amnestii?

Třeba. Velmi se mi líbí jeden současný lidový vtip: Když Václav Havel končil svůj prezidentský mandát, tak některé své přátele vyznamenal. Končící Václav Klaus je musí pustit z vězení.

Lidé si poprvé volí prezidenta přímo. Jak si podle vás vedou?

Možnost přímé volby vyvolala obrovské vzedmutí občanské společnosti. Lidé debatují, začínají si uvědomovat souvislosti, co prezident může a nemůže. Už teď si myslím, že přímá volba je pozitivem. Ukazuje se, že český volič je zodpovědný a neodevzdává hlasy panence Barbie ani včelce Máje.

Co podle vás přimělo českého voliče, aby zapomněl na rekordně nízké procento důvěry obyvatelstva ve vládu a poslal do druhého kola jejího místopředsedu?

Nevidím v tom rozpor. Základem prezidentské volby jsou osobnosti, ne politické strany nebo vláda. A osobnosti se už teď vybarvují. Miloš Zeman jde ve druhém kole cestou špíny, a to mnohdy za hranou, což mě u něj neskutečně zklamalo. Dostal se ke mně například e-mail, který rozesílal kandidát Strany práv občanů zemanovci pro krajské volby z úřední adresy jedné významné kulturní instituce ve své pracovní době. Jsou to lživé hoaxy a lživé hanopisy na Karla Schwarzenberga. K takovým podpásovým akcím by se budoucí prezident uchylovat neměl.

Když Karel Schwarzenberg odešel při hlasování o nedůvěře vládě ze sněmovny, to nebyl předvolební tah a distanc od kabinetu?

Nevidím to jako problém, protože Karel Schwarzenberg byl podveden. Pan premiér kontrasignoval prezidentskou amnestii a kromě ministra spravedlnosti o tom nikomu neřekl, dokonce ani předsedům koaličních stran. A ti pak za to mají nést zodpovědnost? Navíc Petr Nečas svou mlčenlivost omlouvá tím, že se v Česku všechno vykecá. To je podle mě velká urážka a Karel Schwarzenberg na ni zareagoval správným způsobem.

„Kníže" dokázal pobláznit spoustu mladých lidí žlutými plackami, na kterých má na hlavě fialové číro, i mohutnou kampaní v nových médiích. Není to od vysoce konzervativního šlechtice punková přetvářka? Připomíná mi to někdejší kampaň Unie svobody, která se obarvila do purpurova a měla v programu legalizaci marihuany.

Média tady vytvořila významné klišé. Karel Schwarzenberg usíná, je starý a nemocný, není mu nic rozumět. Ano, jeho charakteristický rys, klopení očí, je vděčným tématem kamer. Pokud člověk mluví pomaleji, má problém se v desetisekundových zpravodajských sestřizích vyjádřit. Jiný pohled se vám naskytne, pokud Karla Schwarzenberga znáte osobně. Já mám tu čest mu předsedat v poslaneckém klubu a můžu o něm říct, že je to jeden z mých nejpoctivějších poslanců.

Nejpoctivější v jakém slova smyslu?

Sněmovní počty vláda versus opozice jsou na hraně a mým úkolem je hlídat poslance, aby disciplinovaně hlasovali. Nedávno jsem je třeba důrazně upozorňoval, že nikdo nebude ze sálu odcházet bez mého vědomí. Když se totiž připravuje tři roky nějaký zákon, pak si někdo odskočí na záchod a norma se kvůli tomu nepřijme, je to neúcta k vynaložené práci.

Karel Schwarzenberg na své židli jako jeden z nejpoctivějších seděl celé tři hodiny a trpělivě poslouchal výplody některých poslanců. Pak přišel k mému stolku a zeptal se: „Pane předsedo, prosím, můžu se na deset minut vzdálit?" Po mém souhlasu skutečně přesně za deset minut přišel. Také zvládá moderní techniku a baví výbornými hláškami. Chápu ale, že takto osobně ho většina národa poznatnemůže. The Economist napsal, že o Hrad bojuje Karel Havel a Miloš Klaus. Sedí to?

Ano. Byť si myslím, že Miloš Zeman je lepším kandidátem, než by dnes byl Václav Klaus. Rozhodně ale oba kandidáti dokážou změnit styl, jenž vládne dnešnímu Hradu.

Autor: Michael Lapčík

26.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Jan Hemza.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Dohoda pro fanouška. Nadcházející termínový nedělní střet nejsledovanějších sportů v regionu, kdy ve stejný čas od 17 hodin byl naplánován jak extraligový hokejový duel Beranů s Libercem, tak prvoligový zápas fotbalových ševců s Mladou Boleslaví, má happyend.

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení