Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předvánoční období je časem symbolů a tradic

Zlín - Prosinec, který dnes začíná, je specifický pro každého jinak. Pro jedny je obdobím shonu a nákupů, pro jiné je typický klidem a rozjímáním

1.12.2012
SDÍLEJ:

Krásné adventní věnce z Olomoucka - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petra Pášová

Advent je časem ztišení, sebrání se a těšení

Obdobím přípravy na oslavu příchodu Spasitele je z církevního pohledu čtyřtýdenní advent.

„Vychází z dějin Starého zákona, celé období předchází narození Ježíše Krista. Souvisí s očekáváním Spasitele, s předpovědí jeho příchodu," vysvětluje kněz římskokatolické farnosti svatého Vojtěcha v Otrokovicích Josef Zelinka.

Symbolika narození Krista

Podle jeho slov záleží na každém člověku, jak advent pojme. „Je to čas ztišení, sebrání se a těšení," říká Zelinka.

Zapalování svící na adventních věncích představuje symboliku blížící se události narození Krista. „S každou zapálenou svící jako by přibývá světla. S narozením Spasitele pak přichází plnost světla," dodává otrokovický kněz.

Za tmy lidé vyrazí do kostela na rorátní mše

Ještě za tmy do některých kostelů přicházejí v době adventní lidé na takzvané rorátní mše.

„Rorátní tradice je hodně dávná a představuje očekávání příchodu Krista, což je také účel celého adventního období. V lidovém podání to znamená, že se lidé těší na jesličky, Ježíška a také na jeho samotný příchod," vysvětluje duchovní správce římskokatolické farnosti Tlumačov Vavřinec Černý.

S lampičkami jako symbolem světla

Rorátní mše se konávají ještě za tmy, dříve lidé do kostelů přicházeli s lampičkami, které představovaly symbol přicházejícího světla. To rovněž představuje symboliku adventního měsíce.

„Tradice bývala taková, že rorátní mše se v minulosti konávaly každý den, dnes se to už ale nedodržuje. Dříve koneckonců také neexistovala večerní mše svatá," dodává Černý. V jeho farnosti rorátní mše však nechystají, nemají totiž varhaníka. Pro roráty je typické střídání chorálního zpěvu a menzurálních písní coby komentáře chorálního tématu.

Zapalujete si adventní věnec? Tak si jej pořádně hlídejte

Zatímco v domácnostech se s příchodem adventu těší na blížící se vánoční svátky, pro hasiče nastává už tradičně období problémů.

Zapálením svíček na adventních věncích se totiž lidé vystavují riziku požáru.

„Je to zejména kvůli použitým materiálům, z nichž jsou věnce vyrobeny jako jsou plasty, sušené rostliny a květy. V kombinaci s otevřeným ohněm se tak stává dostatečným zdrojem pro zapálení. Při špatné manipulaci může dojít ke spadnutí svíčky a zahoření věnce," podotýká mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Problém podle něj spočívá hlavně v tom, že lidé adventní věnce umisťují v prostorech, kde se nacházejí další hořlavé materiály.

„Zvyšují tím riziko rychlého šíření požáru. To je hlavní kámen úrazu. Navíc někteří je nechávají bez dozoru, v nejhorším případě úplně odejdou z domu," upozorňuje Netopil.

Dobrou radou tak je podívat se jednak na kvalitu výrobku, umisťovat jej na nehořlavé podložky a plamen navíc sledovat. Svíčku může lehce převrhnout také pes či kočka," dodává mluvčí.

Případy požárů zapříčiněných hořícím věncem nejsou

podle něj nikterak masové, každý rok však k nějakému dojde. „Požáry se podařilo zatím vesměs identifikovat včas. Někdy ale člověku ani nemusí vyhořet celá místnost, mnohem horší je kompletní znečištění bytu zplodinami. To je daleko více nákladné," uzavírá mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Vánoční růže. Květina, jež je už v Česku zažitá

K vánočním svátkům pro mnohé lidi patří neodmyslitelně květina vánoční hvězda, které se také říká vánoční růže. Během adventního času je k dostání na řadě míst.

Charitativní akci Vánoční hvězda, kterou pořádá už po patnácté Sdružení při hemato-onkologickém oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci, i letos podpoří třeba i samotné město Zlín.

„K této akci jsme se připojili už loni a připojíme se i letos. Onkologicky nemocným dětem se snažíme pomáhat dlouhodobě," řekl primátor města Zlína a lékař Miroslav Adámek.

Koupit vánoční růži bude možné v místnosti 131 zlínské radnice, a to ve středu 5. prosince v čase od 9 do 14.30 hodin, dále pak 2. prosince v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích po ranních a dopoledních bohoslužbách, 4. a 5. prosince v budově krajského úřadu v době od 9 do 15.30 hodin, 5. prosince v budově okresní správy sociálního zabezpečení ve Zlíně v době od 9 do 15 hodin.

Autor: Jarmila Kuncová

Dodržujete adventní a vánoční tradice?

ANO

95 %

NE

5 %

Hlasovalo: 39

Anketa byla ukončena

1.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení