Příliš hustá doprava přes centrum lázeňského města trápí tamní obyvatele. Vyřeší to až dobudování silnice R49

„Doprava přes město je strašná, máme často obavy přejít i silnici," posteskla si pro Deník Zdenka Semelová. A není zdaleka sama. Nadměrné množství aut projíždějících centrem města, ale také nedostatek parkovacích míst, trápí obyvatele Luhačovic podle hlasování na webových stránkách Deníku ze všeho nejvíce. Kupříkladu ale parkování bude zřejmě vyřešené už v příštím roce.

Anketa je odpovídající

„Myslím, že anketa přesně pojmenovala problémy Luhačovic. Co se týká parkování, pak je to především záležitost spodní části města, kde je největší koncentrace obyvatel. Tento problém, věřím, bude vyřešený už v příštím roce. V plánu je vybudování velké odstavné plochy pro osobní auta," informoval starosta města František Hubáček.

Složitější je podle jeho slov otázka hustoty dopravy v centru města, především té kamionové. „Tento problém bude vyřešen až dobudováním silnice R49 směrem na Slovensko," podotkl František Hubáček.

Luhačovice

Ovšem podle zlínského šéfa Ředitelství silnic a dálnic Karla Chudárka je to, jak se lidově říká, hudba vzdálené budoucnosti. „Už to bylo několikrát řečeno, R49 bude dokončená do roku 2030. Zatím je zbytečné se o tom bavit," konstatoval Karel Chudárek. Silnici R49 by šoféři kamionů rovněž uvítali.

I pro ně je totiž cestování přes město a do města složité, navíc v těchto týdnech či měsících na řadě míst, a to nejen v okolí Luhačovic, dělníci pracují na různých opravách silnic.

„Uvítali bychom ji, bylo by to pro nás snazší. Jízda do Luhačovic a přes ně je absolutní komplikací. Navíc teď kvůli různým omezením i v okolí zmíněného města najedeme kvůli objížďkám kilometry navíc," posteskla si pro Zlínský deník Taťjana Pokorná ze společnosti ZLINEX TRANS. Ta se zabývá mezinárodní a vnitrostátní spedicí a na trhu působí od roku 2000.

PTALI JSME SE V LUHAČOVICÍCH: Co vám chybí ve vašem městě?

Jana Matulíková, 54 let, sanitářka, Luhačovice: V Luhačovicích mi nic neschází, jsem tady spokojená, neměnila bych. Jediné, co mi snad vadí a nejsem zdaleka sama, je příliš vysoká frekvence aut přes město, protože to je tedy opravdu, jak se říká, blázinec.

Jiřina Vaškůjová, 54 let, prodavačka, Luhačovice: Uvítala bych tady větší nákupní supermarket, aby lidé měli větší možnost nákupu. Jsou tu jen dva markety, mnozí proto jezdí nakupovat jinam. A také mi vadí, že je tu hodně heren a obchodů, co provozují Vietnamci.

Jitka Slintáková, 65 let, prodavačka, Luhačovice: Já si myslím, že se nám tady žije dobře, máme tady klid, a to je snad to hlavní. Možná mi vadí jen hodně aut jezdících přímo přes centrum města. Kdyby tady byl obchvat, určitě by to nebylo na škodu.

Petra Urbánková, 21 let, studentka, Luhačovice: Já se tu přes týden pohybuji docela málo, protože studuji v Brně. Jinak mi tady ale chybí větší kulturní a sportovní vyžití. V budoucnu se chci určitě odsud odstěhovat, protože je to malé město a chybí tady i pracovní pozice.

Alena Tomaiová, 54 let, bankovní poradkyně, Luhačovice: Mně tu schází obchvat Luhačovic. Vadí mi, že tu jezdí přes město hodně aut. Sice nejsem řidička, ale trápí mě to, protože je to lázeňské město. Mám někdy i strach přejít přes silnici, na to, že je tu kruhový objezd, jezdí řidiči rychle.

Čtenáři ukázali, kde vidí slabiny města

Obyvatele Luhačovic podle výsledků internetového hlasování, které dva týdny běželo na našem webu, trápí v jejich městě nejvíce tyto problémy:

1. Velký provoz v centru a nedostatek parkovacích míst - 40 %

2. Chybějící obchvat (zatížení města kamiony) - 26 %

3. Nedokončená cyklostezka směrem Újezdec - 23 %

4. Špatný stav chodníků ve městě - 5 %

5. Oprava zámku - 4 %

4 NEJ události minulých 4 let

1. Otevření městské plovárny

2. Vyčistění a znovuotevření Luhačovické přehrady

3. Revitalizace lázeňského parku

4. Probíhající rekonstrukce ulice Dr. Veselého