Už koncem července voda v přehradě přestala vyhovovat do té míry, že ji odborníci vyhodnotili jako nebezpečnou ke koupání. „Luhačovická přehrada patřila v koupací sezóně 2008 stejně jako v minulých letech mezi nejproblematičtější koupací oblasti ve Zlínském kraji. Letos v závěru července, opět dříve než v předcházejících letech, byl vydán zákaz koupání z důvodu masového výskytu sinic a nadlimitní koncentrace chlorofylu,“ konstatovala vedoucí Odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Eva Javoříková.

O tom, že nyní je potenciál Luhačovické přehrady nedostatečně využitý, je přesvědčená i ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová. „V minulosti, když netrpělo problémy se sinicemi, bylo místo velkým lákadlem pro domácí i pro návštěvníky odjinud. Teď ale turistů pochopitelně ubývá,“ uvedla ředitelka. Podle ní je to ztrátou zvláště proto, že v kraji není příliš mnoho podobných koupališť.

Současníá situace netěší nani provozovatele šlapadel na přehradě Pavla Ponczu. „S kvalitou vody je to opravdu špatné. Je to břečka, ale vždycky pozoruji i pár lidí, kteří se koupou,“ sleduje situaci Poncza. Kdyby byla voda čistější, pomohlo by to prý v podnikání nejen jemu, ale i dalším živnostníkům. „Stánky i restaurace jsou tu zavřené,“ komentoval podnikatel.

Podle hygieniků by mělo rozhodně přispět ke zlepšení kvality odkanalizování aglomerace obcí Horní Lhota, Dolní Lhota, Sehradice a Slopné. Projekt odvedení splaškových vod, které jsou jednou z příčin znečištění přehrady, na společnou čistírnu se intenzivně připravuje už několik let. „Už máme platné územní rozhodnutí o umístění stavby, tedy potrubí a čističky,“ sdělil náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík.

Před vydáním už je i stavební povolení. Státní fond životního prostředí by měl do konce listopadu dokončit ekonomické analýzy projektu. Pak se kraj a sdružení obcí dozvědí, zda a jakou dotaci získá, vybere dodavatele a bude moci začít s budováním. „Poprvé kopnout do země by se mělo už příští rok na jaře,“ dodal Jurčík.

Představitelé aglomerace Dolní Lhota i kraje doufají, že se jim podaří získat co nejvyšší dotaci. Cena čističky by měla totiž dosáhnout více než 280 milionů korun. Kraj přislíbil osmadvacet milionů, každá ze čtyř obcí se bude podílet částkou minimálně desíti milionů. „Určitě si na to budeme muset půjčit,“ nepochybuje starosta Slopného a zároveň předseda dobrovolného svazku obcí aglomerace Dolní Lhota Karel Mozgva. Podle něj má být zkušební provoz zahájený v červnu 2011, plný provoz pak od ledna 2012.

Starostka Pozlovic Olga Tkáčová je ráda, že by se relativně brzy mohly změnit okolnosti k lepšímu. „Za ta léta, co se o znečištění ví, jsme v historii nejblíže na dosah řešení,“pochvaluje si. Dodala že návštěvníci areálu i živnostníci, kteří mají zájem podnikat v této atraktivní lokalitě sousedící s luhačovickým lázeňským areálem, vkládají kromě vyčištěné přehrady naději i do stavby bazénu u hráze. „Spojení bazénu a přehrady je ideální. Rodiny s dětmi vyžadují hygieničtější zázemí,“ podotkla starostka. Pokud se odstraní zdravotní rizika znemožňující koupání v přehradě, neměl by podle ní těm, kteří si chtějí více zaplavat, pobyt v nádrži vadit. Zahájení stavby bazénu nepravidelného tvaru s dvacetimetrovou plaveckou částí je prozatím naplánované na září 2009.