Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přenosné radary slouží ve dvou městech

Zlín - Zlín sleduje řidiče pomocí kamer na sloupech. Luhačovice a Slušovice sázejí na nenásilnou prevenci.

2.6.2008
SDÍLEJ:

Radarem strážníci na Slovácku měří zpravidla několikrát do měsíce.Foto: DENÍK/archiv

Bič na neukázněné řidiče, takzvané přenosné radary na měření rychlosti, využívají ze všech měst na Zlínsku jen Napajedla a Otrokovice. Strážníci městské policie zde ve spolupráci s republikovou policií kontrolují motoristy několikrát do měsíce.

Zlín zvolil permanentní kontrolu, sleduje totiž řidiče non-stop kamerami umístěnými na sloupech nad silnicemi. Další města, například Slušovice a Luhačovice, upřednostňují pouhé informování motoristů pomocí světelných tabulí ukazujících okamžitou rychlost projíždějících vozidel. Řidiči ovšem díky nim podvědomě sundávají nohu z plynu přesto, že jim nehrozí žádné sankce.

Přenosné radary
Město Napajedla zakoupilo pro městskou policii jeden přenosný radar na měření rychlosti před dvěma lety.

„Jsme s ním určitě spokojeni. Dostali jsme na něj dotaci přes ministerstvo vnitra. Pořizovací hodnota radaru byla pro nás jen deset procent z celkové částky pět set padesát tisíc korun,“ prozradila starostka Napajedel Irena Brabcová. Upozornila zároveň, že se samozřejmě snaží toto zařízení využívat co nejvíce.

Napajedelští strážníci měří často rychlost například na silnici první třídy u podniku Fatra, kde už bylo v minulosti několik smrtelným střetům rychle jedoucích automobilů s chodci.

„Letos jsme tu měli rekordmana. Jel rychlostí, která se blížila hranici sto padesáti kilometrů v hodině. Ale to není nic neobvyklého, zvlášť večer. To tu pod stovku snad ani nikdo nejede,“ řekl strážník Petr Chaloupka.

Podle starostky měření s radarem řadu neukázněných řidičů usměrnilo. „My jsme nechtěli, aby to byl bič na lidi, používáme radar skutečně s ohledem na bezpečnost. Myslím si, že už to trošku v podvědomí řidičů je, že nám tu něco takového v Napajedlích funguje,“ doplnila Brabcová.

Bojovat proti vysoké rychlosti ve městě se rozhodli i v Otrokovicích. „V současné době není na území města pevný radar na měření rychlosti. Využíváme ale přenosná měřidla,“ uvedl mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar. Strážníci městské policie podle něj stejně jako v Napajedlích při měření úzce spolupracují s policisty.

Kamery na sloupech

Vedení zlínského magistrátu se rozhodlo jít jinou cestou. Město pokrylo sítí pevných kamer umístěných na sloupech nad silnicemi. „Ve městě je celkem dvacet kamer na měření rychlosti. Z tohoto počtu je osm maket. Kamery jsou umístěny na nejrizikovějších místech,“ sdělila mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Informační cedule

Luhačovice se rozhodly působit na řidiče preventivně. „My radary na sloupech nemáme. Na příjezdu od Uherského Brodu u čerpací stanic

jsme ale umístili informační tabuli, která ukazuje, jakou rychlostí řidiči jedou. Osvědčila se,“ usmál se místostarosta Luhačovic Roman Lebloch.
Před podobnou cedulí sundávají nohu z plynu i řidiči ve Slušovicích.

„Máme informativní měřič rychlosti u základní školy. Jsme s ním spokojeni. Řidiči vidí tabuli, na ní aktuální rychlost a zpomalí,“ vysvětlil starosta Slušovic František Pavelka.

Plány dalších měst a obcí

„My nemáme ani přenosné radary, ani radary na sloupech,“ řekl starosta Tlumačova Jaroslav Ševela. Také ve Valašských Kloboukách strážníci přenosné radary nemají, ale město výhledově počítá s umístěním kamer na sloupech.

Stejné plány má i Fryšták. „My městskou policii ani ruční měřiče rychlosti nemáme. Rada města má ale v úmyslu nainstalovat na sloupech tři kamery, které by měřily rychlost. Letos to ale nebude,“ sdělila Gabriela Najmanová z fryštácké radnice, pověřená pro výkon přestupků.

Radary zatím nevlastní ani město Slavičín. „Jsme ale před uzavřením smlouvy se soukromou firmou o pronájmu radaru a město bude měřit rychlost prostřednictvím městské policie,“ informoval starosta Slavičína Jaroslav Končický.

V Brumově­Bylnici chtějí koupit informační ceduli. „Městskou policii nemáme a ani rychlost radary neměříme. Letos se ale chystáme koupit blikač, který bude upozorňovat řidiče, jakou rychlostí jedou,“ poznamenal starosta města Zdenek Blanař.

Martin Lavay

2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení