Nová transportní vyhřívaná schránka zajistí novorozeňatům větší bezpečnost i pohodlí při převozu na specializovaná pracoviště.

Oddělení neonatologie zlínské nemocnice dostalo po deseti letech novou, daleko modernější schránku. Stála dva a půl milionu korun.

„Nejčastěji převážíme předčasně narozené děti, ale také kriticky nemocné či novorozence s vývojovou vadou, která jde řešit chirurgicky,“ uvedl primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jozef Macko.

Transportní služba zlínského novorozeneckého oddělení převeze jen ve Zlínském kraji na osmdesát novorozenců za rok. Nový transportní inkubátor má ty nejlepší podmínky, které může medicína novorozeňatům dopřát.

Samozřejmostí je vyhřívání a zvlhčování vzduchu. Součástí schránky je ale také monitor vitálních funkcí, ventilační přístroj k zajištění umělé plicní ventilace a podávání kyslíku, elektrická odsávačka a infuzní dávkovač. Pro zajištění bezpečnosti jsou k dispozici měkké pásky k fixaci novorozence.

Vrchní sestra novorozeneckého oddělení Simona Vyoralová považuje nový inkubátor za špičku moderních technologií.

„Měli jsme podobný inkubátor, ale už byl starý a neměl všechny zmíněné vymoženosti,“ uvedla. 

Všechny sestry na oddělení neonatologie ve zlínské nemocnici musely projít školením.

Pracují totiž s novým inkubátorem, který umožňuje zajistit převoz nedonošených a kriticky nemocných novorozeňat. Pomůže zachránit děti maminek z celého Zlínského kraje, které se potřebují včas dostat na specializované pracoviště ve Zlíně.

„Někdy je ale vezeme i do Brna či do Prahy podle potřebné péče,“ zmínil primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jozef Macko. O převoz někdy žádají i zařízení mimo region – Ostrava, Olomouc nebo Brno, když nemají volné kapacity.

„Někdy jedeme do Přerova, museli jsme vyrazit i do Jeseníku,“ uvedl lékař.

Zlínská nemocnice není dosud schopna zajistit zvláštní způsob léčby novorozeňat, tzv. léčebné chlazení, což by se podle primáře v tomto roce mělo změnit. Miminka by tak už nebylo nutné převážet mimo region.

Transportní tým je zcela samostatnou jednotkou. Tvoří jej lékař neonatolog, neonatologická sestra a záchranář, který je i řidičem sanitního vozu. Transportní služba je dostupná 24 hodin denně.