Jeho firmě, v níž už celou řadu let pracuje se svou manželkou a také maminkou, se totiž dostalo nemalé pocty: hlava českého státu Miloš Zeman společně se svou chotí totiž během třídenní návštěvy Zlínského kraje obdrží při návštěvě Valašských Klobouk valašské papuče. Prezidentské přezůvky dle instrukcí vyrobila tamní firma Kolínek.

Specifické zadání

„Obdrželi jsme specifický požadavek, že na papučích velikosti jedenáct pro pana prezidenta mají být vyšité dvě trnky s lístečkem. Paní Zemanová obdrží zase papuče velikosti číslo šest ozdobené tradičně vyšívanými kvítečky," prozrazuje Kolínek.

Výrobě valašských pantoflů pro prezidentský pár se prý věnovali se stejnou vášní a pečlivostí jako každým jiným. „Je to ruční práce. Snažíme se každému páru papučí věnovat stejně, aby všechny byly maximálně pohodlné a kvalitní," říká Kolínek.

Pravý valašský dárek ovšem hlavě státu a jeho choti předávat osobně nebude, odevzdá jej pouze na městský úřad. Jaroslav Kolínek vyrábí tradiční valašské papuče a krojovou obuv z houně a filcu od roku 1999, přičemž živnost převzal po své mamince, která živnostenským listem disponovala od roku 1991. Nyní nabízí až dvacet druhů papučí s možností ušití na míru a vyteplení dle přání.

„Valašské papuče jsou historickou obuví, která se tu dříve nosívala. Poněvadž bylo hodně ovcí, lidé měli dostatek vlny, ze které dělali nitě a pak látku, co se jmenovala houně. Začali z ní dělat papuče, časem také z filcu, který používáme i my. Podrážka je pak specifická, nabízí se několik variant," dodává Kolínek.