Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při přeložce silnice ve Štípě objevili základy kláštera

Zlín, Štípa – Zrestaurované malby na klenbách štípského kostela uvidí všichni, kteří se přijdou podívat do Poutního chrámu Narození Panny Marie v listopadu. Momentálně jsou v rukou dělníků. Opravuje se nejen interiér kostela, ale také jeho okolí. Frekventovanou křižovatku směrem do zlínské zoo čeká přeložka. A na místě jsou i archeologové. Mají zajímavé výsledky.

23.8.2012 3
SDÍLEJ:

Oprava poutního chrámu Narození Panny Marie ve Štípě.Foto: DENÍK/Jan Karásek

„Našli jsme vlastně to, co jsme očekávali. Podařilo se nám odkrýt základy starobylého kláštera, který tady stával," sdělil vedoucí výzkumu Ivan Čižmář.

Podle něj zatím archeologický výzkum pokračuje bez problémů. „Pracujeme společně se stavbaři. Oni vykopou jámu, my ji probádáme a mohou pokračovat. A takto se postupně dostáváme vpřed," dodal Čižmář.

Dopravní kolapsy
 u kostela nejsou

Momentálně tak prý nehrozí, že by výzkum projekt rekonstrukce Mariánského náměstí brzdil. „Stavba zatím pokračuje úspěšně. S archeology je domluva bez problémů a řešit jsme nemuseli ani žádné další obtíže," je spokojený náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný.

Do rekonstrukce náměstí se pustilo město společně se Zlínským krajem. Plochy
v okolí kostela jsou totiž města, silnice zase krajská. Společně se tak o částku …na rekonstrukci dělí.

Přeložka silnice podle dosavadních informací cestu řidičům nekomplikuje. Stejně tak autobusům, které tudy projíždějí.

Rušno je také uvnitř kostela. Technici se pustili do restaurování kleneb na začátku prázdnin. „Vyčistí je, vytmelí, opraví malby, doplní chybějící vrstvy barev a přilepí odloupnuté kousky omítky zpět na místo," popsala proces restaurování administrátorka Vizovického děkanátu Jitka Březinová.

Loňský zásah do hlavní klenby stál 1,8 milionu korun, přičemž drtivou většinu financí pokryla dotace ministerstva kultury z programu Záchrana architektonického dědictví.

„Současné restaurování vyjde na 860 tisíc a ministerstvo nám přispěje 700 tisíc. Naši část peněz vezmeme jako v předchozím případě ze sbírek. Možná přispěje i město, ale zatím nevíme," dodala Březinová.

Dodala, že příští rok farnost plánuje opravit další části budovy poutního místa. Na druhé straně náměstí se potom opravuje také starší kostelík.

Od štípské farnosti jej má pronajaté na dvacet let Občanské sdružení Communitas auxilium – společenství pro pomoc.

Lidé musejí chodit kolem staveniště

Poutní chrám Narození Panny Marie je vyhledávaným turistickým místem, ale i poměrně oblíbeným mezi místními. S úpravami se podle náměstka primátora Kašeného vypořádávají obyvatelé zatím dobře.

„I pan farář říkal, že svatby a mše probíhají v pořádku, I přesto, že se musejí lidé dostat ke kostelu kolem staveniště," dodal Kašný.

Autor: Marek Houser

23.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení