„Úmyslně jsme vybrali film Kauza Uherské Hradiště. Chceme, aby si žáci dokázali představit, co se před desítkami let dělo právě tady,“ objasnila učitelka dějepisu Marie Heryánová.

Největším zážitkem však pro deváťáky byla návštěva bývalého politického vězně Vladimíra Drábka. „Popisoval nám, co všechno prožil. Musím říct, že to bylo hodně drastické,“ sdělila patnáctiletá Miroslava Kotoučová.

Stejně starý Jan Mikl ocenil, že si rozšířili obzory. „Nejvíce zarážející však je, že to dělali Češi Čechům, a to bezdůvodně,“ řekl. Jeho spolužák Petr Váňa komunisty nesnáší. „Moje mamka je pravý opak, ale nechává se podle mě opíjet rohlíkem,“ míní školák.

Bez návštěvy hosta, jež se omluvil kvůli nemoci, se museli ale obejít na Gymnáziu ve Valašských Kloboukách. „Pan Ladislav Matyáš měl přijít povyprávět o strýci, který byl vězněn za členství ve skupině Světlana,“ řekl učitel Jiří Ročák a připomněl její vznik a řízení složkou StB. „Z Valašska do ní bylo namočených spousta lidí,“ dodal učitel.

Slova se tedy musel ujmout sám a reprodukoval tak studentům vyprávění, jež od Matyáše vyslechl. Třeťačka Lenka Maňasová zalitovala, že host nepřišel. „Bylo by to asi autentičtější. Ale film Kousek nebe, který jsme zhlédli, si ještě hodlám půjčit i domů,“ uvedla.

Každá škola, která se do projektu zapojí, získá totiž jeden snímek dle vlastního výběru pro trvalé užívání zdarma. Počet škol každým rokem stoupá, letos dosahuje kolem pěti set padesáti v republice.