Mediálním partnerem akce je Zlínský deník

Jedná se o tradiční ocenění členů Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje a také jeho občanů i dětí, kteří v uplynulém roce vykonali mimořádný čin v oblasti ochrany života, zdraví, majetku a bezpečnosti obyvatelstva.
„Hlavním cílem proj

ktu je kromě ocenění těchto mimořádných činů také poukázat na skutečnost, že mezi námi stále žijí lidé, kterým není lhostejné cizí neštěstí, jsou ochotni pomáhat a mnohdy dokonce i riskovat svůj vlastní život pro záchranu ostatních,“ uvedla PR manažerka Lucie Mrázková. Dodala, že již jsou známy nominace v jednotlivých kategoriích i jejich zdůvodnění, která vám Deník dnes přináší.

Hasič

1) Jednotka profesionálních hasičů – stanice Zlín, velitel Ing. Radim Mrázek

Dne 8. 7. 2010 vypukl rozsáhlý požár v jedenáctém patře obytného domu na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína, posílily ji jednotky města Zlín z částí Prštné a Štípa a jednotky dobrovolných hasičů. K zásahu vyjela i jednotka podnikových hasičů Mitas a.s. a velicí důstojník směny ze Zlína. Požár zpozorovali lidé, kteří si všimli kouře vycházejícího z okna, několik z nich zavolalo na tísňovou linku. Z hasičů první dorazila městská jednotka, jejíž členové vyběhli do jedenáctého patra. Pronikli do bytu a začali hasební útok. Při požáru byly zachráněny 2 osoby ze sousedních bytů, dalších 30 bylo evakuováno. V době vzniku požáru byly doma údajně 2 děti, ty se naštěstí včas dostaly do bezpečí.

2) Jednotka profesionálních hasičů, krajské ředitelství Zlín, velitel Mgr. Bc. Jiří Ovesný

Dne 9. 3. 2010 byli hasiči informováni o výbuchu a požáru v průmyslovém podniku v Otrokovicích. Na místo postupně vyjelo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Otrokovic, Zlína a blízkého okolí. K požáru se sjelo celkem deset zásahových vozů, včetně velicího důstojníka ze Zlína. Po příjezdu bylo zjištěno, že došlo k výbuchu a následnému rozsáhlému požáru na výrobních linkách chemického provozu soukromé firmy. Díky pohotovému zásahu hasičů byl uchráněn majetek za 70 mil. Kč.

3) JSDHO Poličná, velitel Josef Dorčák

17. 5. 2010 probíhaly záchranné práce při povodních především na Vsetínsku. Šlo zejména o pomoc při čerpání vody ze zaplavených domů, rozvoz ochranných prostředků nebo uvolňování koryt řek, potoků a kanalizací. V tomto dni museli hasiči zasahovat v Jarcové u Valašského Meziříčí. Zachránili těhotnou ženu a děti ze zaplaveného domu. Hasiči se přes hodinu marně snažili dostat do místa pomoci, kam nemohla projet ani těžká technika záchranářů. Nakonec se k domu dostali a rodinu zachránili. Vyjeli také do části obce Vidče, kde došlo k podemletí části břehu, utržení zeminy i silnice v úseku asi 150 metrů a k ohrožení několika staveb. Jedna malá budova se zcela zřítila, další byla vodou podemleta a v přímém ohrožení byl také blízký rodinný dům. Z něj hasiči včas evakuovali rodinu a pomohli se záchranou části majetku. Tato jednotka dobrovolných hasičů provedla největší počet zásahů v období povodní z celého Zlínského kraje.

Kategorie policista

1) Nstržm. Filip Hlavička, OOP Vizovice

Dne 19. 9. 2010 přijal nstržm. Filip Hlavička hlášení, že občan z Želechovic odešel z místa trvalého bydliště a že s největší pravděpodobností chce spáchat sebevraždu. Filip Hlavička vyběhl v předpokládaném směru odchodu pohřešovaného. Nalezl jej v lesním porostu za areálem střelnice, jak již visí za krk na smyčce provazu. Nominovaný dusícího se pána pohotově chytil kolem těla a druhou rukou uchopil provaz, za něhož zatáhl. Díky tomu se provaz společnou vahou přetrhl a policista muže ze škrtící smyčky uvolnil. Na místo se dostavila za necelých dvacet minut posádka RZS a přidušeného občana odvezla již v plném vědomí k ošetření do nemocnice.

2) Nstržm. Martin Janků, nstržm. Michal Máčala, pohotovostní a eskortní odd. Zlín

Dne 6. 12. 2010 byl policistům nahlášen požár ve Fryštáku. Okamžitě po příjezdu na místo informovali o rozsahu požáru operační středisko a vyžádali si okamžitou pomoc hasičů. Nominovaní bouchali na dveře a okna tak dlouho, až jim přišla otevřít čtyřiašedesátiletá žena. Byla v takovém šoku, že vběhla znovu do domu a hlídce se ztratila. Policisté šli ihned za ní a našli ji, jak pláče v zadním pokoji. Žena řekla, že v domě je ještě její syn. Policisté ji vzali na čerstvý vzduch a posadili ji do služebního vozu. Do domu běželi ještě jednou. Za chvíli se jim podařilo v jednom z pokojů najít spícího muže. Přestože byl v šoku, vzpomněl si, že v domě jsou propanbutanové láhve. Policisté osmatřicetiletého muže vyvedli ven a vrátili se do hořícího domu. Ze schodů vzali čtyři tlakové propanbutanové láhve, které dali chladit do sněhu. Pomoc policistů přišla včas. Žena ani její syn neutrpěli žádná zranění a podařilo se předejít i rozsáhlejším škodám na majetku.

3) Prap. Lukáš Kocurek, OOP Karolinka

Policista Lukáš Kocurek při večerním lyžování v Karolince zachránil život lyžaři. Ten si při pádu přetnul tepnu na noze a hrozilo mu okamžité vykrvácení. Lukáš Kocurek muži bez váhání poskytl první pomoc a spolu s dalším lyžařem zavolali záchrannou službu. Dále se jmenovaný aktivně podílel na činnosti Policie ČR ve vsetínském regionu postiženém povodněmi. V průběhu povodní v Libereckém kraji se dobrovolně přihlásil a byl součástí skupiny policistů z územního odboru Vsetín, kteří byli ve dnech 10. až 15. srpna 2010 vysláni na pomoc do postižených oblastí.

Dlouhodobá činnost

1) Josef Krajča, starosta krajského sdruž. hasičů Čech, Moravy a Slezska, Střelná

Josef Krajča je uznávaným funkcionářem, který zasvětil takřka celý svůj život hasičům. Prošel jak službou u profesionálů, tak u dobrovolných hasičů, kde působí dodnes jako nejvyšší představitel. Na postu starosty krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska bylo vždy jeho snahou posilování zázemí dobrovolných hasičů a udržování dobrých vztahů s profesionálními jednotkami.

2) Ing. Zdeněk Vopička, Kroměříž

Ing. Zdeněk Vopička je dlouholetým spolupracovníkem města Kroměříž v projektu Bezpečná komunita realizovaném od r. 2000, jehož cílem je snížení počtu a závažnosti úrazů v populaci. Za deset let se podařilo v Kroměříži snížit počet úrazů ošetřených ve zdravotnických zařízeních o 28 %. Nominovaný je od začátku členem řídicího týmu projektu. Jeho snaha byla završena přijetím 4 kroměřížských škol do mezinárodní sítě Bezpečných škol, kterých je pouze 25 na celém světě. Na základě svých zkušeností vypracoval Metodiku prevence úrazů dětí na I. stupni základních škol. Mimo to je dlouholetým členem Českého červeného kříže, v rámci něhož provádí školení zdravotníků zotavovacích akcí a metodiku prevence. Byl také členem jeho vodní záchranné služby.

3) Oblastní spolek Českého červeného kříže, Zlín

Působení oblastního spolku Českého červeného kříže ve Zlíně je velmi pestré, jednou z jeho základních činností je informovat a školit občany v první pomoci. Oblastní spolek pořádá již řadu let nejrůznější aktivity zaměřené na výuku poskytování předlékařské první pomoci. Osvětu první pomoci dělá spolek také na akcích, které pořádá každý rok. Jsou jimi například: Světový den první pomoci, Světový den dárců krve, Týden zdraví aj. Mezi další výuku, kterou Oblastní spolek ČČK Zlín pořádá, patří: zdravotnická příprava uchazečů o řidičský průkaz, základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogické pracovníky, první pomoc pro příslušníky tísňových složek, zdravotník zotavovacích akcí a dobrovolná sestra ČČK. Organizace oslavila v roce 2010 90 let od svého vzniku. Tento spolek vede Anna Vařáková – předsedkyně Výkonné rady OS ČČK Zlín.

Ostatní složky IZS

1) Strážníci 1. skupiny: Marian Kotas, Kamil Brostík, Roman Fojtík, Pavel Kašík, Zdeněk Lašák, Ladislav Švagera, strážnící 2. skupiny: Miloš Cedidla, Mojmír Holomek, Radek Kozubek, Jiří Richter, Petr Skalník

Dvě skupiny strážníků Městské policie Zlín se zcela dobrovolně vydaly v srpnu 2010 pomáhat při obecně prospěšných pracích do povodní postiženého města Chrastava. První skupina strážníků ve městě strávila deset dní, druhá pak osm. Obě za značně nepříznivých klimatických podmínek dokázaly zúročit dovednosti nabyté během výkonu svého běžného povolání. Šlo např. o práci ve výškách, odstraňování a ořezy poškozených stromů, zajišťování poškozených střech domů.

2) Str. Marian Kotas, str. Zdeněk Hamrlík, str. Leoš Pavlík

Dne 9. 6. 2010 hlídka Městské policie Zlín při kontrolní činnosti spatřila v jednom z činžovních domů požár bytu. Okamžitě se přemístila k domu a na místo přivolala jednotku HZS Zlínského kraje. Do doby jejího příjezdu strážníci zabezpečili evakuaci nájemníků přilehlých bytů. Dále uzavřeli přívod plynu a pomocí vlastních hasicích prostředků požár uhasili ještě před příjezdem hasičů. Díky včasnému zásahu se tak předešlo velké škodě a hlavně ohrožení života a zdraví obyvatelů domu.

3) Rescue Team Hostýnské vrchy, Vladimír Lang a Michal Zicháček

Nominovaní dobrovolní záchranáři z Rescue Teamu zasahovali u několika záchranných akcí ve velmi náročných podmínkách a těžkém terénu Hostýnských vrchů, kdy byl ohrožen život několika osob, včetně velmi malých dětí. Jedná se o zásah u zraněné sedmdesátileté ženy. Žena upadla na kamenech a utrpěla zlomeninu kotníku. Dobrovolní záchranáři se ke skupince dostali pomocí terénní čtyřkolky. Zraněnou ženu ošetřili a dopravili ji do rukou lékaře. Dále jde o lokalizaci pohřešovaného běžkaře a dvou osmiměsíčních dětí, kteří se ztratili v Hostýnských vrších. Zmizení nahlásila jeho manželka a matka dětí, když se nesetkali na předem domluveném místě. Záchranářům Rescue Teamu a hasičům se podařilo vysíleného muže i dvě malé děti nalézt a dopravit je zpět k manželce. Rescue Team byl přivolán také k nehodě běžkařky v Hostýnských vrších. Ta sjela mimo vyznačenou trasu a nebyla schopna pokračovat dále. Přátelé, kteří byli s ní, zavolali na tísňovou linku o pomoc. Záchranáři ženu po překonání složitého terénu ošetřili a dopravili k sanitce.

Zdravotník

1) MUDr. Jitka Norová, Jiří Mader, Zdeněk Kasala, Zdeněk Roháček

Nominovaní záchranáři byli vysláni v dopoledních hodinách k dopravní nehodě traktoristy do katastru obce Všemina. Došlo tam totiž k převrácení traktoru, v jehož vraku zůstal dolní končetinou zaklíněn devatenáctiletý řidič. Záchranáři jej vyprostili, nohu mu ošetřili a vzhledem k vážnosti poranění mu byl přítomnou lékařkou přivolán vrtulník. Ten jej transportoval do traumacentra v Brně.

2) MUDr. Miroslav Polášek, Jana Egnerová, Jiří Mader, Peter Gula, Antonie Mišincová

Nominovaná posádka ZZS zasahovala ve večerních hodinách na farmě u muže, který zkolaboval při asistování u porodu telat. Muži selhaly životně důležité funkce, bylo tedy potřeba ihned začít s resuscitací. Záchranáři po příjezdu navázali na laickou první pomoc a pokračovali v oživování. Záchranné práce byly o to těžší, že vše probíhalo mezi hovězím dobytkem. Záchranářům se po několika minutách podařilo muže oživit, poté byl převezen na ARO do KNTB ve Zlíně. Po implantaci kardiostimulátoru se mohl vrátit do normálního života.

3) RLP Bystřice pod Hostýnem: MUDr. Irena Žáková, Petr Hasala, Petr Smýkal, RZP Otrokovice: Daniel Novák, Jan Kovařčík

Nominovaní záchranáři zasahovali u tří opařených dětí v obci Lechotice. Děti na sebe v nestřeženém okamžiku převrhly hrnec s horkou polévkou a způsobily si opařeniny. Tříletý chlapec byl po ošetření ve velmi vážném stavu transportován posádkou RLP Bystřice pod Hostýnem na vyšší specializované pracoviště do Brna. Čtyřletá holčička utrpěla popáleniny menšího rozsahu na stehně. Po ošetření byla převezena RZP Otrokovice na úrazové oddělení ve Zlíně. Dvouletá holčička byla před příjezdem posádek dopravena rodiči na úrazovou ambulanci, ze které byla poté přepravena na popáleninové centrum v Brně. Všechny tři děti se zotavují a postupně vracejí do normálního života.