Porod v sanitce

Záchranáři přijali oznámení, že mají přijet k ženě, která prokazovala známky brzkého porodu.

„Dorazili jsme sice včas před porodnici, ale na sál jsme to už nestihli, takže jsme ženu odrodili v sanitce. Vše proběhlo bez komplikací, narodil se krásný chlapec,“ usmíval se mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Ruka v automatu

O historky záchranářů se občas postarají i o pár let starší děti. To je i případ jedenáctiletého chlapce, kterému v lešenské zoo uvázla ruka v automatu na krmivo.

„Na pomoc museli přijet i hasiči, kteří stroj rozebrali, aby končetinu chlapce vyprostili, pak jsme hocha převezli k ošetření,“ podotkl mluvčí.

Muži při kolapsu pomohli spoluhráči

Záchranáři rádi vzpomínají na případy, kdy se záchranou pomohou samotní občané. Například v tělocvičně zlínského gymnáziu při fotbalu zkolaboval asi padesátiletý muž.

„Díky včasné první pomoci od spoluhráčů se ho pak po další resuscitaci zdravotníky podařilo zachránit,“ uvedl.

Hocha se podařilo chytit

Záchranáři bohužel musejí vyjíždět i k dokonaným sebevraždám nebo i k pokusům o ně. Nezapomenou tak například na mladíka, který před jejich zraky v Brumově-Bylnici skočil z šestimetrového kamenného sloupu uprostřed náměstí. Hocha pak zachytil jeden z hasičů, kteří spolu se zdravotníky zasahovali.

„Obešlo se to díky tomu bez vážnější újmy na zdraví,“ řekl Olšan.

Nebyli to sebevrazi, ale filmaři

Kuriozní vyvrcholení měl nahlášený případ, kdy ze střechy zlínského obchodnímu domu prý chtěl někdo skočit.

„Ukázalo se nakonec, že šlo o povolené natáčení filmařů, kteří se rozhodně nechtěli ze střechy vrhnout dolů,“ řekl mluvčí.

Zasáhli i cestou z práce

Pokud si to situace vyžádá, záchranáři pomohou i ve svém volnu.

„Na podzim dva naši pracovníci, kteří šli ze zaměstnání, byli jako první u vážné dopravní nehody na křižovatce u zlínského supermarketu Interspar. Díky jejich okamžité pomoci, se podařilo následky nehody alespoň co nejvíce zmírnit,“ poznamenal Olšan.