VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběhy zlínských kostek nad ledem

Má za sebou dlouhý legislativní maraton. Výběrové řízení na multimediální kostku nad ledem musel kvůli novým parametrům z Českého svazu ledního hokeje opakovat. I proto si zlínští fanoušci museli počkat až do listopadu.

9.11.2018
SDÍLEJ:

KostkaFoto: archiv Deníku a Daniela Ostrčilíka

Ředitel Zimního stadionu Luďka Čajky David Navrátil si může uddechnout. Kostka už visí. Premiéru bude mít v pátek 16. listopadu po reprezentační přestávce proti Vítkovicím.

„Až pojede všechno, jak má, tak to ze mě spadne,“ ulevil si David Navrátil, který je v pozici šéfa provozu zimního stadionu od roku 2007.

Legislativa vám zabrala nejvíce času, co?

Byl to strašně dlouhý boj. Ve své podstatě v dubnu jsme měli vybraného vítěze, který už zakázku mohl realizovat. Ale přišly nové parametry z Českého svazu ledního hokeje ohledně devítikamerového brankového systému, coach challenge, takže jsme výběrové řízeni museli zrušit, vypsat znovu a rozšířit ho. Všechno to zabralo nějaký čas včetně předváděcích akcí. Snad už je vše zažehnáno.

Přibližně osm let na kostce nešlo nic vidět. Neříkáte si, že šlo dělat něco už dřív?
Když jsem v roce 2007 nastoupil, zdálo se mi to dobré. Ale posledních pět let už byla ve vážném a nevyhovujícím stavu. Řešili jsme s bývalým jednatelem (Patrikem Kamasem – pozn. aut.) a generálním manažerem (Karlem Adamíkem), jakým způsobem to udělat. Pořád se hovořilo o rekonstrukci a dalších věcech. Snaha vrážet velké peníze moc nebyla. Vyřešili jsme to provizorně led panelem. Dnes víme, že rekonstrukce ještě nějakou chvíli potrvá. Proto nebylo na co čekat. Partnerům a fanouškům jsme povinni tohle dát a jsem rád, že to tak dopadlo.

Prozradíte cenu kostky?
Z hlavy nevím, ale odhaduji, že cena byla kolem šesti a půl milionu korun, ale to není částka za kostku, ale i za demontáž, za devítibrankový kamerový systém, instalaci coach challenge a dalších věcí, které byly součástí zadávací dokumentace.

Jaká je její životnost?
Je nesmrtelná. Diodové kostky jsou skládané z devatenácticentimetrových rámečků, které se připnou na magnet. Když se nějaká část pokazí, jen se přecvakne vypínač. Životnost kostky je spíš morální. Za pět let si tady můžeme říct, jak je hrozná. Že všude mají moderní. My pouze změníme konstrukci a rámečky přeskládáme jinam a uděláme z ní jiný tvar. Klidně nahoru můžeme nasadit i prstenec. Tím ji oživíme, uděláme ji jinou. Možnosti díky led technologii jsou velké.

Kostka verze 2018
Váha: 1,7 tuny
Úhlopříčka obrazovky: 6,1 metru
Poměr: 16:9
Míry obrazovky: 5,4 x 3 metry
Cena: 6,5 milionu korun
Premiéra: 16. listopadu 2018 s Vítkovicemi.

Za ztrátu jasu mohly světla

V prvních dnech byla velkým tahákem pro fanoušky. Z podhledu se vyjímalo velké logo medvěda, tehdejší logo HC Hamé. Poprvé veřejně přístupná byla více než osmimetrová kostka nad ledem zlínského stadionu Luďka Čajky za 14 milionů korun na prvním tréninku úřadujících šampionů 26. července 2004. Pod zbrusu novou dominantou se potili Murín, Okál, Hamrlík a spol. pod vedením kouče Ernesta Bokroše. „Kostka by měla umět všechny efekty, které používali organizátoři mistrovství světa v Praze, čili to bude pro diváky atraktivní podívaná,“ lebedil si tehdejší obchodní manažer Miroslav Michalovský. Společně s novou kostkou přibyly na zimák i moderní skyboxy pro partnery.

Premiérový zápas si odbyla 5. srpna 2004 v přípravě proti Skalici (2:3), který tehdy odehráli jediní dva členové současného týmu brankář Tomáš Štůrala a obránce David Nosek. Ani jeden z nich si však první momenty s novou kostkou prý nepamatuje. V sestavě byl také Stanislav Balán, který se v neděli v dresu Karlových Varů s kostkou symbolicky rozloučil brankou do sítě Zlína. Klíčoví borci v čele s Martinem Hamrlíkem dostali volno.

Kostku si klub pořídil na splátky. „Chtěli jsme pěknější a modernější s projektorem. Stará ukazovala pouze skóre, čas a podobně. Na nové jsme mohli vysílat animace a reklamy. Byla živější a velká změna pro zimní stadion i diváky,“ vybavil si tehdejší provozní ředitel zimního stadionu Radomír Novotný.

Podle něj byla během dvou až tří dnů namontovaná. „Už si ale nepamatuji, jak dlouhá byla celá příprava na pořízení. Delší dobu pak trvalo, než se vytvořilo technické zázemí. To znamená počítače a podobně, abychom ji mohli ovládat z kabiny rozhlasu,“ vybavuje si zaměstnanec klubu, jenž měl provoz zimního stadionu na starost v letech 2004 až 2007 po Petru Šivicovi.

Přestože v první dekádě byla projekce na kostce pěkně viditelná, v dalších letech se jas obrazu ztrácel. „Když se ale v roce 2010 vyměnilo osvětlení, pozbyla výraznosti na projektorech. Nová svítidla osvětlovala projekční plochu, proto už na ní nebylo nic vidět. Staré osvětlení bylo totiž trochu odkloněno od obrazovek, projekce jinak byly výrazné,“ vysvětluje Novotný. Sloužila čtrnáct let. Zažila tři extraligová finále v letech 2005, 2012 a 2013 a v posledním roce i druhý mistrovský titul v historii. Její derniérou byl zápas s Karlovými Vary v neděli 4. listopadu 2018.

Kostko, díky.

Kostka verze 2004
Váha: 2,2 tuny
Úhlopříčka obrazovky: 4 metry
Poměr: 4:3
Míry obrazovky: 3,4 x 2 metry
Cena: 14 milionů korun
Premiéra: V přípravě 5. srpna 2004 proti slovenské Skalici (2:3).
Derniéra: V extraligovém zápase 4. listopadu proti Karlovým Varům (1:4).

„Stařenka“ se loučila titulem. Byla jako dětská hračka

Stařenka“ nemohla zažít sladší derniéru. „Mistři, mistři,“ objevilo se za stavu 4:1 na malé skromné kostce nad ledem v pátém zápase finálové série mezi Zlínem a pražskou Slavií. Bylo 8. dubna 2004 a sedm let stará světelná tabule se loučila. „To už jsme byli v obrovském tranzu, že ani nevím, co na kostce bylo napsané,“ usmíval se při vzpomínce na sladký triumf tehdejší obchodní manažer Miroslav Michalovský, jenž měl její pořízení v roce 1997 na starost.

„Nebyly tam ani obrazovky, ale ještě takové malé žárovky. Tuhle kostku jsme měli jako jedni z prvních, kdo vůbec něco takového měl,“ vybavil si Michalovský, dlouholetý člen vedení.

Sehnal ji díky svému dobrému kamarádovi a majiteli zlínské firmy zabývající se elektronikou panu Milanu Hradilovi. „Je to můj dobrý přítel, zaplatil ji. Mám dojem, že stála tři miliony,“ vybavil si Michalovský i konkrétní částku.

Premiéru si odbyla 28. srpna 1997 v zápase české reprezentace s Ruskem (5:0) v rámci tehdejšího turnaje Pragobanka cup, který se konal ve Zlíně. „Pro lepší přehled diváků byla nad středem ledové plochy nainstalována informační světelná kostka,“ zmínily se v jednom z článků tehdejší Zlínské noviny. Pro dokreslení souvislostí: Tehdejší titulní stránky plnily fotografie a informace z devastujících záplav, které postihly Zlínsko a široké okolí.

„Konstrukci nám vyrábělo ZPS, tehdy to byla novinka, takže jsme prověřovali nosnost střechy, způsob zavěšení a zvedání. Bylo to neprobádané. Dnes už to všechno známe,“ popsal Michalovský. „Měli jsme obavy kvůli nosnosti, nebylo to vyzkoušené. Ale naše konstrukce je pořád světová,“ přidal se Bohumil Kožela. „Zabývali se tím stavaři, statik tam počítal, zda nedojde k nějaké deformaci, aby nám to nespadlo na hlavu,“ vzpomínal.

Kromě mistrovských oslav 2004 zažila i zklamání po valašském finále v roce 1999 nebo památný čtvrtfinálový obrat z 1:3 na 4:3 na zápasy se Znojmem z roku 2002. V roce 2004 se staré kostky ujal hokejový klub z Uherského Brodu, kde ještě donedávna sloužila. „Vzpomínám si, jak tam panáček roztleskával tribuny,“ vybavili si tehdejší útočníci dorostu Pavel Kubiš s Jiřím Ondráčkem při pohledu na kostru nové kostky.

Do Zlína dorazila moderní kostka, která v neděli definitivně dosloužila. Michalovský si vybavuje výrazné rozdíly v ovládání. „Na druhé kostce už byly obrazovky, daly se promítat záznamy a reklamy, zatímco první byla z dnešního pohledu jen dětská hračka. Ovládání i režie byly úplně jiné, tehdy jsme už měli pokročilé zařízení,“ poznamenal Michalovský.

Kostka verze 1997
Cena: 3 miliony korun
Premiéra: 28. srpna 1997 při zápase české reprezentace v rámci Pragobanka Cupu proti Rusku. Extraligu poprvé okusila 5. září 1997 proti Jihlavě (3:1).
Derniéra: V 5. zápase finále 2004 s pražskou Slavií (4:1).

Autor: Daniel Ostrčilík

9.11.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 24 000 Kč Úředníci ve skladech Skladový/á referent / ka v kovovýrobě se znalostí práce na PC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: příjem materiálu na sklad, vedení skladové evidence v PC, správa výdejek a příjemek materiálu, evidence faktur, chystání materiálu do výroby, pravidelné inventury, Požadavky: znalost skladového hospodářství v kovovýrobě podmínkou, Dobrá znalost práce na PC a schopnost učit se nové věci podmínkou, Fyzická zdatnost podmínkou, Výhody: příspěvek na důchodové připojištění, stravenky za odpracované dny ve výši 105 Kč, zdarma pitný režim na pracovišti, příspěvek na dojíždění, možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. Pracoviště: Mevi-cz s.r.o., Hlavničkovo nábřeží, č.p. 5664, 760 01 Zlín 1. Informace: Mgr. Sabina Šišková, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 500 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha výrobních linek a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: 81420 - Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu, Požadavky: samostatnost, spolehlivost, flexibilita, Náplň práce: provádění manuálních činností související s obsluhou výrobních linek a zařízení, zejména montáž, vkládání a vyjímání dílů či komponent, vizuální kontrolu, balení, identifikaci a evidenci, Stravenky v hodnotě 80 Kč za směnu, volnočasové poukázky, penzijní připojištění, firemní akce. Pracoviště: Zlín precision s.r.o. - sídlo, U Tescomy, č.p. 247, 760 01 Zlín 1. Informace: Mária Čižmárová, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič plachtové dodávky pro mezinárodní přepravu - do 3,5T. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 83221 - Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů zdravotnické dopravní služby), Náplň práce: naložit náklad,zabezpečit a převézt do daného bodu., , Požadavky: Hledáme řidiče na placht. dodávku, ř.p. sk. B pro mezinárodní přepravu v rámci EU., Pouze s praxí v mezinárodní přepravě!!!!, Požadujeme časovou nezávislost, spolehlivost, samostatnost, aspoň jeden jazyk NJ,AJ., , Zájemci o pracovní pozice mohout zaslat e-mail nebo kontaktovat zaměstnavatele telefonicky do 19 hodin.. Pracoviště: Lubomír vrána, Slezská, č.p. 5258, 760 05 Zlín 5. Informace: Romana LYSÁČKOVÁ, +420 774 888 420. Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 500 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: 8142 - Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu, Náplň práce: Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu, Jedná se o krátkodobé zaměstnání, Osobní kontakt možniý každou středu 9-11 hod. na adrese Nivy 5358, 760 01 Zlín. Pracoviště: Praim-work s.r.o. - otrokovice, tř. Tomáše Bati, č.p. 1729, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Y. Khalus, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Škoda Plzeň x HC PSG Zlín
27

Ondráček smekal klobouk, Sedláček čaroval. A Berani vyloupili Plzeň

Šárka Šišková  a kniha A co láska?
11

Známá zlínská návrhářka Šárka Šišková má novou lásku. Jmenuje se A co láska?

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

VIDEO: Chytil v NHL září. Skóroval třetí zápas za sebou

Už byl zase mezi třemi vyhlášenými hvězdami nočního zápasu NHL. Hokejový útočník New Yorku Rangers Filip Chytil se blýskl třetím gólem v zápase v řadě i v ročníku a přispěl k výhře svého týmu 4:2 nad Floridou.

O 2000 Kč vyšší výplata? Každý čtvrtý zaměstnanec by zvážil změnu zaměstnání

25 % obyvatel Zlínského kraje by k případné změně zaměstnání dostatečně namotivoval o dva tisíce korun vyšší čistý příjem. Při navýšení o dalších 3000 Kč měsíčně by byla změna zajímavá už pro 64 % zaměstnanců. Kromě platu ale překvapí i další priority.

Postup házenkářek Zlína kazí vážné zranění střelkyně Ševčíkové

Postup do čtvrtfinále Českého poháru žen mají házenkářky Zlína v kapse, ale těsnou výhru 24:23 nad Hodonínem vůbec neslavily. Důvodem je vážné zranění nejlepší týmové střelkyně Karolíny Ševčíkové.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT