O tom, že záchranáři budou zpoplatňovat některé své výjezdy, informovali už v lednu. „Neustále se však setkáváme s tím, že lidé spoléhají na to, že i přes naše varování trvají na svém a chtějí hasiče. A když jednotka dorazí na místo, tak zjistí, že nešlo o ohrožení života. Buď se jedná o zcela smyšlené události nebo jen z nás chtějí mít vlastní prospěch,“ podotkl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Podle něj se lidé především snaží vyhnout tomu, aby museli platit soukromé firmě. „Typickým příkladem je otevírání dveří. Místo toho, aby zavolali zámečníka, tak volají nás a vymýšlí si, že jim například doma zůstalo na sporáku vařící jídlo a hrozí únik plynu a podobně,“ upřesnil mluvčí.

A právě na tuto báchorku hned na konci března doplatil čtyřiadvacetiletý muž ze Střílek na Kroměřížsku. Zavolal totiž hasiče s tím, že se mu na plynovém sporáku vaří jídlo a má strach, že by mohlo dojít požáru nebo výbuchu plynu.

Když jednotka přijela na, místo a dveře otevřela, nestačila se divit. „V kuchyni se nic nevařilo, sporák byl vypnutý a uklizený, “ popsal Mitáček. Mladík pak vše okomentoval slovy, že kdyby nenahlásil, že je doma puštěný plyn, nikdo by nepřijel.

Za vědomé a bezdůvodné zneužití hasičů a zneužití linky tísňového volání dostal pokutu ve výši čtyř tisíc korun. Mimo to mu hasiči vyčíslili náklady za výjezd ve výši deset tisíc korun. „Doposud však částku neuhradil, takže případ nyní řešíme exekuční cestou,“ konstatoval Mitáček.

Přestože si hasiči mysleli, že pro ostatní lidi to bude varující příklad, řeší už právníci dalších pět provinilců.

„V těchto dnech se zrovna staly dva případy zneužití našeho výjezdu. Mělo se jednat o požár a dopravní nehodu,“ nastínil mluvčí. Vzhledem k probíhajícímu řízení se však nemohl více k věci vyjádřit. Podle Mitáčka je však těch, kteří zneužijí hasiče, stále pořád hodně. „Budeme proti tomu bojovat i nadále. Není nám to totiž jedno,“ varuje mluvčí.

Poslední kapkou, která hasiče přiměla zabývat se myšlenkou zpoplatnit některé své výjezdy, byla loňská srpnová nehoda kamionu s nákladem skleněných lahví, který havaroval v Buchlovských kopcích.

Rozsypaný náklad totiž na několik hodin naprosto zablokoval provoz na hlavním tahu. Správa a údržba silnic tehdy odmítla hasičům pomoci, a tak tato práce zůstala na nich.

„Museli jsme dvě hodiny si lopatami a smetáky uklízet silnici s mezinárodním provozem, abychom zajistili průjezd alespoň část tahu,“ podotkl Mitáček