Lékaři neopatrným sběračům vyplachují žaludky. Letos ještě nikdo nezemřel

Lékaři řeší i dva případy denně

„E­videnci pacientů s intoxikací houbami v Krajské nemocnici, nevedeme. V posledních dnech, kdy jsou houbařské žně, však takových pacientů přibývá,“ sdělila Zlínskému deníku mluvčí KNTB Karla Havlíková. Příjmovou ambulancí interní kliniky KNTB podle ní nyní projde denně jeden až dva pacienti s otravou houbami.

„Každý se podrobí výplachu žaludku a je hospitalizován. Zbytky jídla z výplachu nebo pacientem přinesené zbytky čištěných hub posíláme k rozboru do Brna,“ pokračovala Havlíková. Připomenula, že pacienti s otravou přicházejí do nemocnice většinou v nočních hodinách, když přes den houby snědí a až později se začnou projevovat zdravotní potíže. „Zatím jsme na jednotku intenzivní péče interny přijali jednu ženu se středně těžkou otravou houbami a předpokládáme, že se jednalo o závojenku olovovou,“ sdělil primář Jerguš Mistrík.

Nejčastěji vraždí muchomůrka zelená

Mykologové radí, návštěvníkům lesa, sbírat jen houby, které dobře znají. „Vůbec nejjedovatější je muchomůrka zelená. V lesích jsou jich teď mraky. A lidé si ji pletou s žampiónem. I jediné sousto ale může způsobit smrt!“ varoval před nejnebezpečnějším zabijákem Jiří Polčák z České vědecké společnosti pro mykologii. „Řešily jsme případ, že muchomůrku zelenou snědla rodinka z Olomoucka. Prý byla paradoxně velmi chutná. U muže, který ji snědl více, ale došlo k rozkladu jater. Naštěstí nakonec všichni přežili,“ doplnil Polčák varovný příklad z dřívějška.

Všechny houby jsou podle mykologů těžkým jídlem a neměly by se jíst na noc. „Nedoporučujeme dávat houby malým dětem. Zaznamenali jsme například vážné potíže u tříleté holčičky, která se otrávila jedlými houbami. Některé houby by se také neměly kombinovat s alkoholem. Například jinak velmi chutný hnojník obecný nebo hnojník inkoustový může při současném pití alkoholu vyvolat otravu,“ doplnil Polčák.

Raritou je liška černající nebo velká bílá houba

Lesy jsou v těchto dnech plné nejrůznějších hub. Experti nacházejí i rarity. „Kuriozním nálezem je například muchomůrka vittaniniho, obrovská bílá houba s šupinatým kloboukem. Na Moravě se objevila naposledy v roce 1959. Naprostým unikátem je pak takzvaná liška černající. Je to žlutošedá teplomilná rarita, která se u nás objevila vůbec poprvé,“ představil Polčák nejvzácnější nálezy.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.