Zloději si tipují domy a zkouší, zda je zamčeno. Pokud je někdo doma, mívají nejrůznější výmluvy.

Minulý týden se staly dvě vloupačky v jediný den v Želechovicích na Zlínsku.

„Žádáme občany, aby informovali policii o podezřelé aktivitě osob, které se pohybují v Želechovicích a okolí,“ vyzval starosta Michal Špendlík.

ZLODĚJI OBCHÁZEJÍ RŮZNÉ OBCE V KRAJI

Minimálně ke dvěma vloupáním, tentokrát do neobydlených domů, došlo nedávno v Nedašově na Valašsku.

„Je to pro nás nepříjemné. V minulosti se u nás nikdy nic takového nestalo,“ komentuje události posledních týdnů starostka Alena Nováková.

Čtěte také: Sáhl dívce na zadní kapsu kalhot a utekl

Několik rodinných domků navštívili zloději i ve zlínské části Lužkovice.

„V ulici Na Gruntech vstoupil lapka hlavními dveřmi do domu, který postupně prohledal. Sebral finanční hotovost, šperky, sběratelské mince a bankovky,“ popsala zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková.

Nešťastným majitelům způsobil škodu předběžně šestapadesát tisíc korun.

Lupičům se nevyhnuly ani Vizovice, Napajedla a další obce.

V obci Lužná na Vsetínsku zřejmě zloději obcházeli domy za bílého dne.

„Naštěstí jsme měli zamčeno, ale viděla jsem, jak obcházejí dům a zkoušejí všechny kliky u dveří. Podobných případů bylo u nás v obci několik,“ svěřila se se svou nemilou zkušeností Marie Urubková.

CHTĚLI KUPOVAT KRÁLÍKY

Pokud někoho doma zastihli, měli nezvaní hosté různé výmluvy. Někomu tvrdili, že hledají firmu, o které se mohli dozvědět na nedalekém billboardu, dalším, že by rádi koupili králíky.

V Morkovicích na Kroměřížsku využil zloděj toho, že je majitel rodinného domu profesionálním řidičem, byl na cestách a dům zůstal několik dnů opuštěný. Odcizil z něj vrtačku, televizor, DVD přehrávač a další elektroniku. Hodily se mu také některé potraviny, které vzal z lednice, a také kosmetika z koupelny.

„Zloděj způsobil majiteli škodu za bezmála osm tisíc korun. Přes tři a půl tisíce korun stála oprava oken a dveří,“ vyčíslila mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová. Za vloupání hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

Čtěte také: Vypnuté semafory způsobily potíže. Zraněno bylo osm lidí

Rady strážníků, policistů i bezpečnostních expertů zní podobně: dveře vždy zavírejte a zamykejte, pokud byt nebo dům opouštíte, byť jen na krátkou chvíli.

Pokud odcházíte na delší dobu, dobře uzavřete okna i dveře. Je mimořádně naivní nechat okno otevřené v poloze ventilace nebo mikroventilace, zejména pak tehdy, pokud se nachází v přízemí nebo na jiném snadno dostupném místě.