Již od rána nabízí snídaňové palačinky Aneta Wezdenková z Troubelic. „Jsou to bezlepkové palačinky, které děláme z planteinové mouky, což je mouka ze zelených banánů," vysvětlila pro Deník. Do palačinek přidává také kakaové máslo a následně je namaže pravou čokoládou. „Kakaové boby dovážíme z Ekvádoru a do čokolády nedáváme žádné falešné příměsi," říká rezolutně. Podobně také další čokoládový stánek odmítá levné náhražky. „U nás najdete jen poctivé produkty," říká jednoznačně Tereza Navrátilová, která prý velmi ráda mlsá. Přesto je štíhlá. „Z kvalitních dobrot se asi nepřibírá, protože jich sním fakt hodně," směje se cukrářka. Osobně doporučuje zejména mléčnou čokoládu s indickou masalou nebo skořicovou pochoutku. „Je to pouze směs skořice, belgické čokolády a smetany, nic víc. Přesto je to skvělé," popisuje a dává ochutnat přihlížejícím, kteří si ihned kupují další pamlsky.

Tvarůžková cukrárna opodál nabízí spíše slané pochoutky. „Pečeme slané moučníky s tvarůžkovou pěnou. Základ je přitom z listového nebo piškotového těsta," vysvětluje pro Deník Blanka Poštulková z Olomouce. Nejrychleji jí pod rukama mizí tvarůžkové kremrole a větrníky. „Ty jdou na odbyt nejvíce," dodává.

Exotikou a dálkami voní stánek zaměřený hlavně na rýži. „Rýži a kari vaříme v kokosovém mléce," vysvětluje pro Deník kuchař Wasanta ze Srí Lanky, který do Zlína přijel z Prahy. I u jeho stánku se tvoří fronty hladových strávníků. „Je to opravdu vynikající," potvrzuje Michal Doubrava. Samotný Wasanta má raději více pálivá jídla, ale na festival to raději s kořením nepřeháněl. Právě dnes navíc slaví 39té narozeniny. „Do Česka jsem se přiženil. V celé republice je nás asi jen 60 ze Srí Lanky," sdělil a spokojeně objal svou ženu, která vaří společně s ním.

V areálu se griluje, smaží, peče… A všechno krásně voní!

Vůně se line i ze stánku Fit Foodie Restaurantu. „Zejména bych doporučil ochutnat hřbet králíka, kterého jsme naplnili kuřecím rozemletým masem, přidali jsme také játro, majoránku a česnek. K tomu servírujeme bramborovo karotkový gratin a marinovaný tuřín v estragonu," popsal šéfkuchař Július Loffler. Pomocnicí je mu také Veronika Čángová. „Spíše se věnuji dezertům, ze kterých bych doporučila ten z makadamových ořechů s lesním ovocem a vanilkovou čokoládou. Vše v nejvyšší raw kvalitě," prozradila kuchařka.

Primátor Miroslav Adámek přišel ochutnat zejména francouzské dobroty. „Přestože, nebo spíše protože, mám doma francouzku, chystám se dát si foie gras, což jsou játra vodních ptáků," přiznal natěšeně pro Deník.

V okolí zámku ve Zlíně se ale dá okusit i zauzený kachní jazyk, pečený býk, vyzrálé hovězí, lahodné jehněčí, potemník na salátku, šnek v česnekovém másle, rumunské pastrami, brazilské paoeu, grilované tygří krevety, ústřice, mečoun, zmrzlina z mrkve, halušky, delikatesní klobásky, šunky, koláče, frgály a další speciality z kraje, Česka i celého světa.

V předprodeji se prodalo přes čtyři tisíce vstupenek a na místě je vidět, že hostů bude opravdu hodně. Pořadatelé věří, že by mohlo přijít i přes deset tisíc hostů. Projekt podporuje místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch ve městě i kraji, propaguje gastroturistiku. Současně přináší nové trendy v gastronomii, ukazuje zajímavé koncepty, přiváží špičkové kuchaře. Mezi hosty jsou také slavní milovníci vaření, třeba herečka Markéta Hrubešová nebo Zdenek Pohlreich.

Autor: Marcela Kaniová