S neúspěchem musí drtivá většina školáků počítat také v řadě dalších odborných škol v kraji, jako jsou zlínská střední průmyslová škola (zejména obor strojírenství), Obchodní akademie T. Bati, střední zdravotnická škola či třeba kroměřížská pedagogická škola nebo i Konzervatoř P. J. Vejvanovského.

„Ano, pár stovek uchazečů budeme nuceni odmítnout. Za velký zájem dětí může dobrá pověst naší školy či výborné studijní výsledky u absolventů,“ tuší, co stojí za úspěchem Gymnázia Lesní čtvrť, zástupce ředitele Pavel Simkovič.

Na 120 míst do prvního ročníku čtyřletého studia se hlásí 243 uchazečů, na 56 míst v osmiletém pak 224.

Krutý boj o volná místa čeká i uherskohradišťskou střední uměleckoprůmyslovou školu. Na celkem 9 oborů se 75 místy v prvních ročnících se tam hlásí 161 dětí. Zástupce ředitele Ivo Savara klade důraz na to, že škola má v kraji dobré jméno a zájem o některé umělecké obory je navíc v dnešní době obrovský. Například o ten zaměřený na malbu či grafiku.

„Přetlak je velký. Na malbu bereme 10 dětí, hlásí se jich ale 30. Máme tu prostě navíc i skvělé učitele,“ pousmál se zástupce.

Pozadu nezůstává třeba ani kroměřížská Konzervatoř P. J. Vejvanovského, která sama o sobě je specifická a určená jen pro opravdové talenty. Talentové zkoušky tam už ovšem uchazeči absolvovali v lednu. Přijali třicítku dětí, celkem se jich tam hlásilo kolem osmdesáti.

„Neměl šanci, kdo opravdu nemakal uplynulých osm let třeba na klavír, muzice se nevěnoval naplno,“ konstatoval tamní ředitel Miroslav Šiška. Přetlak dětí přičítá tomu, že kraj je hodně plodný na muzikální děti. 

Nejžádanější školy v kraji:

Gymnázia ve větších městech: Zlín, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí;
SPŠ Zlín, zejména v oboru strojírenství;
OA T. Bati a VOŠ ekonomická Zlín (SŠ);
Střední zdravotnická škola a VOŠZ Zlín v oboru zdravotnický asistent;
Střední škola filmová, multimediální a počítačových technologií, s. r. o.;
VOŠ pedagogická a sociální a Střední pedagogická škola Kroměříž;
Konzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž;
Tauferova SOŠ veterinární Kroměříž;
Vyšší policejní škola a Střední policejní škola MV v Holešově (SŠ);
OA, VOŠ a Jazyková škola Uherské Hradiště v oboru informační technologie;
Střední uměleckoprůmyslová škola Uh. Hradiště;
Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uh. Hradiště zejména v oborech elektrotechnika, popř. zdravotnický asistent; SPŠ stavební Valašské Meziříčí v oboru stavebnictví