Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijít o zaměstnání není ostuda

Zlínský kraj - Přišli jste o práci? Ať už z důvodů restrukturalizace podniku, zániku firmy anebo třeba proto, že šéf si našel mladšího pracovníka a vaši výpověď šikovně zakamufloval jako zrušení pracovního místa, nikoho taková situace klidným nenechá.Proč právě já?

1.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Miroslav Kucei

Prvním pocitem je většinou vztek: proč právě já, říká si většina z nás. Především pokud jste dostali výpověď z místa, na kterém jste už pracovali dlouho, zvykli jste si na pracovní rytmus, na kolegy.

Malomyslnost a ztráta sebevědomí na sebe nenechají dlouho čekat. Ze dne na den si připadáte zbyteční a neúpěšní, máte strach se o jakékoliv místo ucházet. Proč by o vás měli někde stát, když vás z minulé práce propustili?

Chyba! Důležité je uvědomit si, že ve vaší situaci se může ocitnout téměř každý. Svoji cenu neztratíte tím, že jste přišli o zaměstnání. Teprve rezignace a malomyslnost trvající týdny až měsíce z vás v očích okolí, ale hlavně ve svých vlastních, udělá bezcenného slabocha. Pokud čas trávíte poleháváním u televize, zaškrtáváním slev v letácích a utápěním se ve svých pocitech, dříve nebo později vás okolí odepíše. Ve fungující ekonomice je běžné, že lidé za život vystřídají více pracovních míst a krátkodobá nezaměstnanost je toho přirozenou součástí.

Měli byste také najít na současné situaci dobré stránky. Kolikrát jste v minulosti žehrali na nedostatek času? Zkuste tedy volno, které dočasně máte, co nejlépe využít. Zdokonalte se v angličtině, kterou jste až dosud odkládali, naučte se lépe pracovat s počítačem a podobně. Najděte si čas ale i pro rekreační aktivity, na které se zatím nedostalo. Přečtěte si knížky, na které jste neměli čas, vypravte se na výlet, na který se chystáte už půl roku nebo navštivte známé, kterým to už dávno slibujete.

Jděte na úřád práce

Jedna praktická rada: neodkládejte návštěvu úřadu práce. A to ani v případě, kdy nepředpokládáte, že by místo ve vašem oboru měli aktuálně k dispozici. Registrace na úřadu práce vám totiž kromě podpory v nezaměstnanosti přinese jednu nezanedbatelnou výhodu: stát za vás po dobu vaší nezaměstnanosti bude hradit nemocenské a sociální pojištění.

V opačném případě byste si ho museli platit sami, nebo by vám na jeho účtech narůstal dluh. A ten zdravotní pojišťovny ani správa sociálního zabezpečení neodpouštějí.

Proto je třeba ostych překonat a na obávaný „pracák“ se vypravit. Návštěva úřadu práce totiž v žádném případě není doménou sociálně těžko přizpůsobivých vrstev.

Možná byste se divili, kdo všechno se už po jeho chodbách alespoň jednou v životě procházel.

Na ostych není čas

„Když naše firma zkrachovala a já přišla o místo účetní, byl to pro mě šok. Ještě před půl rokem úspěšná pracovnice se všemi výhodami z toho plynoucími, a najednou nezaměstnaná. Strašně jsem se styděla jít na úřad práce, týden jsem kvůli tomu nespala, měla jsem pocit, že jsem se propadla na úplné společenské dno,“ vzpomíná účetní Jana Malíková.

Vlídná úřednice na místním úřadu práce ji ale vyvedla z omylu. „Především mě uklidnila. Prý se v jejich rukou občas ocitne i střední manažer nebo vyšší úředník. A o dobré účetní je prý zájem stále,“ vzpomíná paní Malíková, která si slušnou práci do dvou měsíců sehnala sama.

„Práce, zaměstnání je pro život člověka významným faktorem. Už proto, že většina z nás v ní tráví třetinu života,“ říká psycholog Luděk Kazda. Podle jeho slov je proto jasné, že výpověď je významným stresorem pro většinu lidí.

„Na vnější podněty však odpovídáme různě. Z hlediska přístupu k výpovědím existují v podstatě dvě velké skupiny,“ vypočítává psycholog. Do jedné patří lidé, kteří s možností, že o práci přijdou, počítají předem a permanentně se na tuto událost připravují. Pokud ke ztrátě místa dojde, jsou na tom logicky lépe než ti, kteří se nechají nečekanou výpovědí zaskočit.

Pozor na depresi

„Je zřejmé, že žádného člověka nenechá výpověď chladným. Pokud situaci zlehčuje, zpravidla se jedná o stylizaci. Zejména proto, že takový fakt útočí na existenční hodnoty. Ztráta práce zasahuje sebevědomí, jedinec si přestane věřit. Může začít trpět psychosomatickými poruchami, například bušením srdce, žaludečními potížemi nebo i vysokým tlakem. Ztráta sebedůvěry může rozvinout deprese. Na druhou stranu se vzácně můžeme setkat i s úlevou. A to v případě, že člověk nebyl ve stávající práci spokojen,“ shrnuje psycholog Luděk Kazda.

Způsobů, jak najít nové místo, je dnes hodně, navíc současná doba, ve které si firmy stěžují na nedostatek pracovníků, hledání práce vysloveně přeje. Úřad práce je jen jednou z možností, jak nové zaměstnání najít. Pomoci s hledáním zaměstnání mohou inzeráty v denním tisku a zejména internet.

Oblíbenou cestou k nové práci jsou také přátelé. Nebojte se jich proto zeptat, zda by o něčem vhodném nevěděli.

Autor: Jitka Šrámková

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení