Doufá v to duchovní otec akce, která se uskuteční ve čtvrtek 6. a v pátek 7. listopadu v aule Univerzity Tomáše Bati, primář chirurgického oddělení zlínské Nemocnice Atlas Jiří Gatěk.

„Jedná se o celorepublikově významné setkání, na které dorazí například profesor Hiram Cody, z prestižní americké onkologické kliniky v New Yorku. Mezi dalšími hosty bude také Švédka Karin Horstmann-Leifland, která je prezidentkou Sekce pro karcinom prsu při Světové zdravotnické organiczaci,“ sdělil Gatěk.

Na workshopu promluví odborníci více oborů, které s léčbou karcinomu prsu souvisejí. Například specialisté na chirurgii, chemoterapii nebo radiologii.

„Význam pro zlepšení léčby u nás bude podle mě opravdu veliký, protože kromě hlavních přednášejících se jej má zúčastnit na dvě stě účastníků z Česka i Slovenska. Ti přitom často nemají například z finančních důvodů šanci dostat na zahraniční kongresy, kde by si mohli vyměnit nejnovější poznatky se světovými kapacitami v oboru. Teď budou mít tuto příležitost přímo u nás,“ poznamenal Gatěk.

Včasná diagnóza předchází komplikacím

Ve Zlínském kraji podle něj v současnosti postihuje rakovina prsu v průměru asi osmašedesát ze sta tisíc žen. „Nádorů přibývá, ale díky včasné diagnostice se v posledních letech daří úmrtnost pacientek udržet na stejné hladině, dokonce ji snižovat,“ sdělil primář.

Předcházet chorobě lze prý zejména dobrou životosprávou. „Důležité ale hlavně je, aby zejména starší ženy chodily na pravidelná mamografická vyšetření. Díky přístrojům dokážeme dnes snadno odhalit nádor v prvním stádiu, kdy ještě nemusí být ani hmatatelný při samovyšetření prsu. Přitom pokud se podaří zjistit v této fázi, šance na vyléčení je devadesátipro­centní,“ doplnil Gatěk.