Při více než týdenním pobytu ve Spojených státech získali totiž zástupci města a Baťovy univerzity mnohé užitečné kontakty. I lidé v ulicích byli podle primátorky příjemní.

„Všechno vzniklo z iniciativy ředitelky českého centra v New Yorku Moniky Koblerové. Připravovalo se to skoro celý rok,“ uvedla primátorka. Díky navázaným stykům si tak Američané mohli prohlédnout prezentaci Zlína, jeho univerzity a filmového festivalu. Setkání byla jak společenská, tak vysloveně odborná. „Tou byla například přednáška paní architektky Jiřičné, prezentace Czechtrade, Czechinvest a dalších firem významně napojených na byznys v České republice,“ podotkla Ondrová. Univerzitu Tomáše Bati prezentovala například oděvní tvorba designérky Šárky Šiškové, kde hostem módní přehlídky byla Miss World Taťána Kuchařová. Na prezentacích byl podle primátorky kromě designu a architektury mimo jiné zájem o lehká letadla anebo vizovické sklo.

Zlíňané měli možnost na prezentaci Zlína potkat i své krajany, třeba Tomáše Baťu s manželkou Soňou a také potomky Jana Antonína Bati Dona a Janu Nash.

Ze zážitků, které primátorka v New Yorku měla, pro ni byl nejsilnější ten z černošské baptistické mše. „Byla zpívaná v soulovém stylu. Bylo tak neuvěřitelně silná, až mi chvilkami tekly slzy,“ vzpomínala.

Naopak úsměv vyloudil u primátorky potkan, který se procházel po kolejišti v tamním metru. Připomněl jí ihned večerníček Krysáci. „To byl tedy pěkný krysák. To se tady asi přistěhoval z Vizovic Hodan,“ smála se prý při pohledu do kolejiště .

Výstava na newyorském Manhattanu trvá od poloviny května do konce července. Pro Zlín je unikátní díky tomu, že krajské město a také Baťova univerzita měly možnost představit se Američanům v českém centru jako úplně první ze všech českých měst.