„Rádi bychom zahájili práce začátkem příštího roku," říká předseda představenstva firmy Prior Radovan Pilich.

Původní plány počítaly s rekonstrukcí již kolem roku 2012, ale náklady s ní spojené převyšovaly tehdejší možnosti firmy Prior. Přednost tak dostaly obchodní domy v jiných městech.

„Jedná se o nejsložitější projekt vzhledem ke stáří objektu, celkové dispozici a památkové zóně. Přesné náklady se dozvíme po vyprojektování celé přestavby, budou to stovky milionů," vysvětluje Pilich.

I po dokončení rekonstrukce však určitě nebudou mít majitelé vyhráno a bude třeba budovu využívat efektivněji.

Město i obyvatelé rekonstrukci vítají.

„Je dobře, že se vlastník snaží budově vrátit původní vzhled. Můžeme si jen přát, aby se to stalo co nejdříve," říká vedoucí oddělení urbanismu a architektů zlínské radnice Dagmar Nová.

„Myslím, že by Prioru nový koncept prospěl. Současný stav je neudržitelný a byla by škoda, kdyby tahle baťovská perla chátrala," myslí si místní student Tomáš Přibyl.

„Sázíme na multifunkční využití celého objektu. Obchod, kanceláře, hotel a restaurační provozy, to vše by mělo přilákat zákazníky do nového objektu," slibuje si od nového konceptu Pilich. Původní návrhy dokonce počítaly s bazénem, v současných plánech však vodní plocha chybí.

„Bazén jsme ze statických důvodů museli vypustit," přiznává Pilich.

Vzhled obchodního domu se vrátí do podoby, jakou měl v éře baťovského Zlína. Dnes jsou na Prioru až na spodní dvě patra okna ve všech patrech stejná. Původně však byla spodní okna velká, čtyři následující běžná a horní úzká. Právě do této podoby se budova po rekonstrukci vrátí.

„S městem také jednáme o možné spolupráci při organizaci parkování v okolí obchodního domu," uzavírá Pilich.

JAKUB MIKEL