Například Alena Zelinková z Vápenice u Starého Hrozenkova vlastní šestnáctiměsíční fenku Serafínu, která je z plemene tornjak (ovčácký pes původem z Bosny a Hercegoviny). Zlínská výstava byla jejich první.

„Česání bylo opravdu hodně náročné, protože je to pes s bohatou srstí a podsadou. Vyčesali jsme z ní dobré tři obrovské černé plastové kýble. Věnovala jsem se tomu intenzivně tak hodinu a půl. Jinak je to ale skvělé plemeno, úplně super. Serafína je inteligentní, hodná, má ráda děti, sama si umí vyhodnotit situace,“ říká Alena Zelinková.

Když někoho potká, tak ho prý míní umazlit. Se zhruba čtyřicetikilovou fenkou má také jednu úsměvnou historku, při které se jí málem ze začátku zastavilo srdíčko, jak sama říká.

„Potkaly jsme paní s dvouletou holčičkou. Lekla jsem se, jak se fenka zachová. Přišla k holčičce, nejprve si koukaly vzájemně do očí, pak si Serafína sedla, zjistila, že je to moc, tak si lehla a nechala se hladit,“ usmívá se Alena Zelinková.

Tím, že je to obří plemeno, musí pro ni kupovat dražší granule. Sedmnáctikilový pytel ji přijde na zhruba 1400 korun. Den před výstavou si s ní navíc užila své: fenka měla klíště přisáté na jazyku. Zvěrolékař ji musel uspat a vytáhnout ho.

Hned trojici psů plemena samojed (staré plemeno sibiřského psa) na výstavu připravovala pětačtyřicetiletá Dáša Janíková z Mysločovic. Z každé fenky vyčesala hned několik igelitek chlupů, mají totiž období línání.

„Dva dny předtím jsme je koupali, srst se totiž musí nechat pořádně proschnout, schne i čtyřiadvacet hodin,“ vysvětluje hrdá majitelka fenky a jejích dvou potomků fenek.

„Člověk si na to nemusí brát dovolenou, dá se to s přehledem zvládnout při práci. Jinak ony toho moc nesnědí. Měsíčně dám za krmení tak 700 korun za jednu. Je to moje rodina, děti mám už odrostlé, tak je beru jako miláčky,“ dodává.

Letošní 34. ročník krajské výstavy psů poznamenala nižší účast než vloni. Podle ředitelky výstavy Aleny Horáčkové se jich ve zlínské sportovní hale sešlo asi 250. Zúčastnit se mohla všechna plemena s průkazem původu kromě německého ovčáka.

„Hodnotila se stavba těla psa, zda má nějaké vady, něco kratšího nebo naopak delšího, zda odpovídá danému standardu platnému pro celý svět,“ informovala ředitelka.