Na referendum se připravuje jak magistrát, tak i lidé v Želechovicích. „Máme už schválený text rozhlasového hlášení, který bude opakovaně vyzývat k účasti v referendu. Využíváme i soukromé plakátovací plochy a výlohy obchodů,“ řekl za iniciátory želechovického referenda Michal Špendlík.

Dodal, že příští týden budou aktivisté z Občanského sdružení Želechovice agitovat za účast v referendu také osobně. „Navštívíme lidi doma, aby opravdu každý o referendu věděl,“ vysvětlil Špendlík.

Pro oznámení o konání voleb je vyhrazené místo na úřední desce magistrátu a také ve vývěsních skříňkách na území Želechovic. „Odbor kanceláře primátorky se stará o technickou a organizační stránku místního referenda, mimo jiné vytištění hlasovacích lístků,“ sdělila mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Město připravilo i vybavení hlasovacích místností, jako jsou plenty, stojany na státní vlajky a k označení místností pro hlasování, hlasovací urny. „Informace naleznou občané rovněž na internetových stránkách města i v květnovém Magazínu Zlín,“ dodala mluvčí.

V pondělí 5. května složila na radnici slib pětičlenná místní komise, která bude sčítat hlasy v úterý ustanovených třech okrskových komisí. Ty budou sledovat dodržování všech pravidel přímo ve volebních místnostech.

Hlasování začne v sobotu 17. května v 8 hodin ráno a skončí ve 21 hodin večer. „Výsledky by v případě hladkého průběhu mohly být známy kolem půlnoci,“ sdělila Masaříková.

Hlasování o osamostatnění bude Zlíňany stát přibližně šedesát tisíc korun.