Co bude tématem zlínské konference?

Téma „Co chceš, můžeš" přesně odpovídá historii města Zlín, protože je to jeden z citátů Tomáše Bati jakožto zakladatele firmy Baťa a člověka, který se nejvíce zasloužil o rozvoj města Zlína. Odkazuje tak nejen na podnikatelskou a budovatelskou tradici, ale také motivuje k rozvoji člověka jako osobnosti, jako i celé společnosti. Tohle jsou baťovské základy, které promítneme právě i do tématu našeho TEDx.

Kdo z řečníků se tématu ujal?

Všechna jména našich hostů jsme již uveřejnili na webu www.tedxzlin.cz. Všech devět hostů považujeme za osobnosti z nejrůznějších profesních i zájmových oblastí. A těší nás, že si připravují „talky", které možná některé posluchače v jejich podání i překvapí. Mezi řečníky bude i několik rodáků ze Zlína nebo z blízkého regionu. Do Zlína zavítá triatlonista Petr Vabroušek, kulturní aktivista a kavárník Ondřej Kobza, personalistka Rostya Gordon Smith nebo vědkyně Zuzana Holubcová či Kateřina Falk. Měli jsme přislíbeno i vystoupení Kateřiny Kašákové, ta ale bohužel svoji účast kvůli svým pracovním povinnostem odřekla.

Jaký je o konferenci zájem?

Měsíc před konáním konference mělo o ni zájem zhruba pět stovek lidí, kteří se registrovali prostřednictvím webových stránek www.tedxzlin.cz. Všichni se ale bohužel na samotný program konference, která se uskuteční v sobotu 17. října v kavárně 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, nedostanou. Odpolední program je totiž omezen počtem účastníků. Večerní afterparty, která začíná ve 20 hodin, ale už je otevřena široké veřejnosti a je zdarma.

Kdo se podílí na přípravě programu?

Lokální konference TEDx zdomácněly i v Česku a na Slovensku. Jen letos jich proběhlo už několik a další se chystají. Stávají se tak velkou zásobárnou inspirativních myšlenek a návodů od domácích i zahraničních osobností, které byste jinak určitě nepotkali. Ve Zlíně se na organizaci a přípravách podílí tým lidí 14|15 Baťova institutu, Studentská unie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Studio 9, které je autorem webu. Generálním partnerem je OD 13.

Účast přislíbili:

Zuzana Holubcová odbornice na ženskou plodnost

Zuzana Holubcová odbornice na ženskou plodnost

Zuzana pochází ze Vsetína, vystudovala v Brně a přesunula se do Cambridge. Tam pak jako první na světě zmapovala, co se děje uvnitř lidského vajíčka před oplodněním. Šlo o tak výrazný vědecký objev, že s jeho výsledky osobně seznámila i královnu Alžbětu II. Teď se vrátila zpět (rodačka ze Vsetína) a ve své práci bude pokračovat z Česka.

Vlastislav Toman spisovatel, scenárista a přes 30 let šéfredaktor ABC

Vlastislav Toman spisovatel, scenárista a přes 30 let šéfredaktor ABC

V roce 1956 pomáhal založit časopis ABC mladých techniků a přírodovědců (později jen ABC) a v letech 1959 až 1992 byl jeho šéfredaktorem. Napsal scénáře k mnoha komiksům – nejslavnější jsou nejspíš série o Kruanovi, podle kterých se nyní připravuje filmová adaptace. Pan Toman je pro nás obrovským vzorem – ve svých 86 letech se nebojí nových technologií, píše si s námi maily, je na Facebooku a má smartphone.

Martin Pospíšil zlínský podnikatel, který prorazil do světa

Martin Pospíšil zlínský podnikatel, který prorazil do světa

Martin Pospíšil (*1986) vystudoval design na FMK UTB ve Zlíně. I když je původem z Brna, po dokončení studia v roce 2009 zůstal ve Zlíně a společně s dalšími absolventy UTB založil digitální agenturu madeo. Podle motta „když se chce, tak to jde" rozjeli úspěšný celosvětový byznys – dnes mají kanceláře ve Stockholmu, Oslu, v Bratislavě, Zlíně a v Praze.

Ondřej Kobza kavárník, který postavil do ulic piana

Ondřej Kobza kavárník, který postavil do ulic piana

Narodil se v roce 1979 v Ústí nad Orlicí, nedokončil studia na Teologické fakultě Univerzity Karlovy. V centru Prahy provozuje hned tři úspěšné kavárny. Neustále pracuje na zlepšování městského veřejného prostoru – pomocí pian, šachových stolků nebo třeba 
poeziomatů. Od září má v nájmu hrad Pirkenštejn, který hodlá využívat „napůl jako chalupu a napůl jako otevřený prostor pro bohulibé aktivity".

Rudolf Krautschneider stavitel jachet a vášnivý mořeplavec

Rudolf Krautschneider stavitel jachet a vášnivý mořeplavec

Se sedmimetrovou Velou doplul v roce 1977 až za severní polární kruh, v roce 1982 s ocelovou plachetnicí Polka do Jižní Ameriky, kde se nechtěně přimíchal do války o Falklandy. V letech 1990–94 obeplul na jachtě Polárka Antarktidu. Po návratu z plavby kolem světa začal organizovat plavby pro děti z dětských domovů a pro lidi, kteří se léčí ze závislosti na drogách a alkoholu. Poslední roky věnoval stavbě voru Eurica – který ale nevyplul a nikdy ani nevypluje.

Kateřina Falk vědkyně, která pracuje na vývoji největšího laseru světa

Kateřina Falk vědkyně, která pracuje na vývoji největšího laseru světa

Pochází ze Zlína, kde navštěvovala osmileté gymnázium. Střední školu dokončila ve Skotsku, následně začala studovat fyziku na Imperial College v Londýně, odkud se dostala na stáž do laserové laboratoře v USA. Na Oxfordu absolvovala doktorandské studium, v rámci kterého vyučovala studenty druhých a třetích ročníků. Pracovala v amerických laboratořích v Los Alamos, prováděla experimenty také v Japonsku, Francii, nebo UK. Od ledna tohoto roku je zpátky v České republice, kde pomáhá budovat nejmodernější laserové centrum na světě.

Petr Vabroušek nejlepší ironman České republiky

Petr Vabroušek nejlepší ironman České republiky

Jen opravdu málo českých sportovců se může pyšnit takovou vytrvalostí a takovými výsledky. Petr Vabroušek má na svém kontě úspěchy nejen na světové triatlonové scéně, ale také na extrémních běžeckých závodech. Během studií na VŠ ekonomického směru se dostal na hranu profesionální výkonnosti a musel se rozhodnout mezi kariérou byznysmana nebo nejistou existencí profesionálního triatleta. Rozhodl se pro sport a ten ho i po 20 letech stále velmi dobře živí a naplňuje touhou pokračovat.

Rostya Gordon–Smith jedna z top 50 personalistů světa

Rostya Gordon–Smith jedna z top 50 personalistů světa

Narodila se v Havlíčkově Brodě na Českomoravské vrchovině, odkud v roce 1968 odjela do Anglie dělat au-pair. Když se ale zavřely hranice, neměla se kam vrátit, a tak začala studovat na Londýnské univerzitě. Ve studiích pokračovala také v Kanadě, v Hongkongu a Austrálii a dosud žila ve zhruba deseti zemích. Dnes patří mezi padesátku nejúspěšnějších personalistů světa, je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Je matkou čtyř synů a babičkou osmi vnoučat. Její osobní motto je: Osud není náhoda, ale dosažitelný cíl.

Josef Vojta expert na neuromarketing a rozhodovací proces

Josef Vojta expert na neuromarketing a rozhodovací proces

Formální vzdělání získal na Vysoké škole ekonomické v Praze. Kromě rodné češtiny hovoří i anglicky, francouzsky a rusky. Je vášnivým ambasadorem značky Apple, kondičního běhání a nezřízené četby. Sám o sobě říká, že to nejcennější, co může nabídnout, jsou zkušenosti. V reklamě pracuje přes 20 let, prošel řadou reklamních agentur a dnes je považován za jednoho z předních českých specialistů na marketing.