Mají strach zejména ztoho, že ceny bytů, byť budou ve výši čtyřiceti procent tržní hodnoty, nebudou schopni zaplatit. „Stále čekáme na zprávy od města, abychom se dozvěděli, kolik vlastně budeme muset platit,“ uvedla například Lenka Bolfová, která je samoživitelkou a vbytě žije jen se svýmsynem.

Svízelné situace nájemníků už navíc využilo několik společností poskytujících levné úvěry. „Ve schránkách se nám už objevily letáky snabídkami různých půjček bez ručitele až do výše dvou set či tří set tisíc,“ potvrdila další nájemnice Eva Sobková. Zformy, jakou jsou některé znich zpracovány, je zřejmé, že byly vyrobeny přímo pro účely této privatizace.

Uchylovat se ktěmto půjčkám odborníci ale vžádném případě nedoporučují. „Já sama bych si ji nikdy nevzala ani bych něco takové neporadila nikomu jinému. Není to řešení,“ tvrdí například finanční poradkyně Miriam Valchářová.

Podle jejího názoru mohou lidé snízkými příjmy, nebo ti, kteří pobírají sociální dávky dosáhnout na úvěr pouze vpřípadě, že najdou někoho, kdo se za ně zaručí a vpodstatě převezme jejich dluh. „Další možností je například stavební spoření, ale izde je nutné ručit nějakou další nemovitostí či majetkem,“ vysvětlila Valchářová.

Jaká nakonec bude prodejní cena bytů, stále není definitivně rozhodnuto. Čeká se totiž na výsledek znaleckého posudku. „Předběžná kalkulace toho, kolik by mělo znamenat zmiňovaných čtyřicet procent ze znaleckého posudku, nám udvoupokojového bytu vyšla kolem tří set tisíc korun,“ prozradila vuplynulých dnech vsetínská starostka Květoslava Othová. Podle jejích slov by na tuto částku mohli dosáhnout inízkopříjmové skupiny obyvatel.

Tyto podmínky jsou však neakceptovatelné například pro Dalibora Nováka a Zdenu Galetkovou, kteří jsou vdůchodovém věku a žijí společně vjednom zbytů určených kprivatizaci. Podle jejich názoru je taková cena nadsazená. „Nějaké peníze sice máme, ale nemůžeme si dovolit vydat úplně všechno,“ konstatovala Galetková.

„Mohli bychom si vzít půjčku, pokud bychom ještě pracovali, ale vtuto chvíli se nemůžeme na několik let zadlužit, aby po nás spláceli ještě naše děti,“ doplnil její slovaNovák.

Podle slov vsetínské starostky budou mít stávající nájemníci minimálně tento kalendářní rok na rozhodnutí, zda byt chtějí za čtyřicet procent jeho tržní ceny koupit. „Předpokládáme, že tato doba je dostatečně dlouhá na to, aby byli obyvatelé schopni nějakým způsobem sdružit prostředky nebo si zajistit třeba hypoteční úvěr,“ poznamenala starostka.

Pokud některý znájemníků odmítne byt koupit za tuto zvýhodněnou cenu, bude mít ještě druhou možnost. Cena vtomto případě vzroste na šedesát procent tržní hodnoty. Pokud ani této nabídky nevyužije, bude byt nabídnut třetíosobě.