Zákon o veřejných registrech brání oblíbeným oslavám. Obce přesto chtějí pokračovat a hledají si vlastní cesty

Nevyžádanou pozvánkou na podobnou akci pak obce a města balancují na hraně zákona, respektive se pohybují spíše za ní.

Oslovení starostové tento paskvil nemohou pochopit a rušení oblíbených akcí nechystají.

Radnice musely však kvůli zákonu přijmout opatření, nad kterými zůstává zdravý rozum stát. Například jubilanti nebo rodiče nově narozených dětí by se sami měli přihlásit, že chtějí, aby jim bylo popřáno.

O blahopřání neškemráme

„To je pod naši úroveň. Přece nepůjdu za starostou mu říct: Starosto, zítra mám sedmdesát, dojděte mi popřát. To bych se hanbou propadl. To musí přijít sami nebo vůbec. Říkat si o to nebudu," kroutí hlavou nad novou praxí senior František Ryšavý. Velká města jsou však na očích a nemohou si dovolit balancování na hraně zákona. Proto se zavedené zvyklosti změnily.

„Změna se projeví u obřadů dětí narozených po 1. květnu. Více se bude týkat dětí s trvalým pobytem ve Zlíně, které se ve Zlíně nenarodily. V těchto případech je důležité, aby rodiče, kteří mají o vítací obřad zájem, kontaktovali zlínskou matriku co nejdříve a účast na obřadu si zajistili," upozornila Irena Bodanská, vedoucí oddělení matrik a ověřování magistrátu.

Vítání se vyplatí

Účast na těchto slavnostních chvílích přináší rodičům i jubilantům také výhody. Například v Otrokovicích mohou rodiče počítat s darem tisíc korun.

„Další peníze rodiče ušetří i v prvních třech letech dítěte. Budou mít totiž úlevy na poplatku za svoz odpadu. Ve vítání občánků bez přerušení pokračujeme, jen jsme systém upravili tak, aby byl v souladu se zákonem," uvedla tisková mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Nepřestaneme!

S oblíbenou praxí rozhodně nehodlají končit ani na vesnicích. Například v Březnici pořádají vítání občánků dvakrát ročně a děti se mohou do začátku těšit na dvoutisícový příspěvek.

„Toto jsou velmi oblíbené akce a rozhodně v nich hodláme pokračovat. Také chodíme přát seniorům domů a aby si o to sami museli říkat, mi nepřijde zrovna vhodné. Samozřejmě jistým způsobem jsme se zákonu přízpůsobit museli," prozradil i starosta obce Březnice Josef Hutěčka.

Další oslovení starostové pak pod příslibem anonymity ubezpečují, že tyto akce nehodlají rušit, ať bude zákon jakýkoli.

Zákon o základních registrech začal platit loni v červenci. Jeho součástí je i registr obyvatel. Zákon zpřísnil využívání údajů evidence obyvatel, což v praxi znamená, že z důvodu ochrany osobních dat nemůže žádná radnice předávat příslušné komisi informace o tom, kdo se kdy narodil nebo kdy kdo slaví narozeniny.

LUKÁŠ FABIÁN