„Jsme každý den odpoledne na náměstí a sbíráme podpisy. Právě tam se nám také svěřili někteří gambleři se svým příběhem a podpořili naši iniciativu. Jejich příběhy zpracováváme, aby se konečně také diskutovalo o dopadech hazardu," uvedl Pasterný.

Sdružení se nelíbí podoba ankety, kterou o hazardu připravilo vedení města. Radnice se v ní ptá obyvatel, zda souhlasí se současným postupem radnice, tedy zákazem hazardu v centru města, nebo by měla přistoupit k absolutnímu zákazu. „Lidé se mohou vyjádřit do konce července, odpovídat mohou prostřednictvím anketních lístků nebo na internetu," uvedl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Otázky formulované městem jsou však podle Pasterného zavádějící. Lidem je v nich podle něj podsouváno tvrzení, že pokud dojde k zákazu hazardu, ztratí město asi 40 milionů korun ročně pro sport, kulturu a sociální oblast či se přesunou hráči do jiných obcí nebo na internet.

Zlín přijal předloni obecně závaznou vyhlášku, která od příštího roku zakáže hazard v centru města. Automaty bude možné provozovat jen v jiných částech, herny nesmí rušit noční klid a nesmí na nich být poutače a reklamy. Podle údajů radnice klesl počet automatů po přijetí vyhlášky ze 1400 zhruba na 800. Z hazardu město loni získalo 53 milionů korun, z toho 20 milionů korun šlo na sport, další peníze na sociální oblast a kulturu.

Referendum k zákazu hazardu se bude ve Zlínském kraji konat v Holešově.