VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problematická cyklostezka v Šumicích už se staví

Šumice - Černá můra zástupců šumické radnice je, jak se zdá, minulostí. Neklidné spaní jim způsobovaly starosti splánovanou výstavbou cyklostezky, která má vést kNezdenicím.

19.8.2009
SDÍLEJ:

Zástupci Šumic se po potížích s odpůrci stavby konečně dočkali výstavby nové cyklostezky, která propojí jejich obec s NezdenicemiFoto: Pavel Horalík

Na stavbu o délce 1400 metrů v hodnotě pěti milionů totiž obec dostala státní dotaci. Realizaci záměru však, podle zástupců obce, brzdil odpůrce Milan Pipal, který je myslivcem a pracovníkem odboru životního prostředí krajského úřadu ve Zlíně.

Pokud by se mu podařilo rozhodnutí investora zvrátit, obec by přišla o dotaci, kterou v souvislosti se stavbou obdržela. „Skutečně toto nebezpečí bylo velmi reálné. Pan Pipal se totiž odvolal proti územnímu rozhodnutí a žádal jeho přezkoumání. Zodpovědné úřady a instituce nám však stavbu posvětily. Jsme proto velmi rádi, že práce začaly. Hotovi bychom měli být koncem září,“ sdělil starosta Šumic Josef Bartoš.

Milan Pipal argumentoval tím, že zbudování cyklostezky a její provoz by mohl zvěř v blízkosti cesty zásadním způsobem rušit a narušen by mohl být i biosystém této lokality. „Cyklostezka má vést na levém břehu Olšavy, kde se soustředí unikátní bioprvky. Zvířata, která se tam vyskytují, chodí do Olšavy pít. Pokud by cyklostezka vedla po protějším břehu, pak by mi určitě nevadila,“ vysvětlil před časem Pipal.

Stavební úřad zaslal oběma stranám sporu stanovisko, ve kterém žádné zásadní nedostatky, jež by stavbě bránily, neshledal. Milan Pipal se ale proti územnímu odvolal a zorganizoval petici, která měla stavbě zamezit. Petiční akce ale kýžený efekt odpůrcům nepřinesla. Navíc krajský úřad zamítl Pipalovo odvolání proti vydání územního rozhodnutí. Pro Pipala je stávající vývoj událostí zklamáním. „Jsem z toho rozčarován. Hlavně proto, že územní a stavební rozhodnutí bylo získáno nekorektním způsobem. Domnívám se, že v této fázi už neexistuje způsob, jak tento stav změnit,“ přiznal Pipal.

Vedoucí Správy chránění krajinné oblasti Bílé Karpaty Jiří Němec tvrdí, že by cyklostezka neměla znamenat narušení života v jejím okolí. „Pokud provoz na cyklostezce nebude vyloženě nepřetržitý, neměl by být pro okolní krajinu destruktivní,“ sdělil před nedávnem Němec.

Autor: Oleg Kapinus

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení