Na příliv psů opuštěných po Vánocích se každoročně připravuje i zlínský útulek

"Zákazníci už chodí obhlížet, co se dá pořídit. Jako vánoční dárky jsou tradičně nejpopulárnější asi suchozemské želvy a králíci,“ uvedl Miroslav Mareček ze Zooshopu Želvička v centru města. „Snažíme se ale vždy varovat, že zvíře jako vánoční překvapení nemusí být nejlepší nápad. Kupovat by jej měli, jen pokud mají opravdu jistotu, že obdarovaný dárek opravdu chce a má pro jeho chov podmínky,“ dodal prodejce s tím, že zvířata se vracejí dosti špatně. „Přijímáme je zpět jen v krajních případech,“ řekl Mareček.

Své o tom, že dárek v podobě zvířete nemusí příjemce vždy potěšit, vědí například v Útulku pro zvířata v nouzi na Vršavě. „Každoročně se po svátcích musíme vypořádat s přílivem opuštěných psů, pravděpodobně nechtěných vánočních dárků,“ uvedla provozovatelka zařízení Danuše Šmigurová. Například loni prožila v útulku Nový rok stovka psů, přičemž kapacita zařízení je osmdesát zvířat.

Velký zájem o živé vánoční dárky potvrdila i Petra Macíková ze Zvěrokruhu na Čepkově. „Nejvíc na odbyt jdou zakrslí králíčci, takzvaní klapouší beránci. Hned po nich následují křečci,“ uvedla. Zverimex se podle ní zvýšené poptávce přizpůsobil tím, že mírně navýšil stavy zvířat i nabízeného zboží.

Před Vánoci se totiž dobře prodává úplně všechno. Ti, kteří už doma mazlíčky mají, pro ně ve specializovaných prodejnách shánějí dárky pod stromeček. „Lidé kupují nejrůznější laskominy a odměny, ale také hračky. Stává se, že svému domácímu miláčkovi pořídí pod stromeček i celou novou výbavu, od pelechu přes obojek a šampon až po misky,“ prozradila. V Zooshopu Želvička vyrábějí na přání také dárkové balíčky.

Na svého psa o svátcích nezapomíná například Roman Žitný ze Zlína. „Vždycky mu něco koupím. Loni dostal například očkování,“ zasmál se a vysvětlil, že jako student si žádné extra dárky nemohl finančně dovolit. Svému kříženci platil jen to nejnutnější. „Dneska už pracuji, takže mu to chci trochu vynahradit. Koupím mu hračku na přetahování, protože to ho baví, a nějakou dobrotu. K večeři dostane na Štědrý den místo granulí konzervu,“ plánuje.