Pouliční obchodníky registruje městská policie ve Starém Městě už řadu let. Terčem „nájezdů“ jsou podle strážníka Miroslava Noska především parkoviště uobchodních center. „Zdevadesáti devíti procent jsou prodejci čeští romové, zbytek tvoří romové zRumunska. Přijedou auty před obchod a nabízejí lidem za nízké ceny holicí strojky, sady nožů či jiné výrobky, na jejichž prodej nemají povolení,“ popsal potíže Nosek, kterému se skolegy podařilo prodejce zatím pouze ve dvou případech zadržet.

Polapit viníky je podle něj většinou skoro nemožné. Obchodníka „vakci“ totiž kryjí jeho partneři. Jakmile uvidí policejní auto, uniformu či ochranku prodejny, okamžitě mizí. „Jsou dobře organizovaní a těžko se jim dá něco prokázat, pokud je nechytneme přímo při prodávání. Jinak je můžeme zparkoviště maximálně vykázat. Kočují proto dál po republice a po čase se zase vrátí,“ prozradilNosek.

Problémy snepovoleným obchodováním řeší ivUherském Brodě. Překupníci mnohdy kradeného zboží se ovšem podle strážníka Libora Kubiše nezdržují hlavně uvelkoobchodů, ale ivcentru města. „Jsou to unás hlavně Slováci. Snažíme se na ně dávat vulicích pozor, ještě víc pak před svátky. Když někoho chytíme, dostane většinou tisícikorunovou pokutu,“ podotklKubiš.

Na nákup přímo na ulici by si lidé podle inspektora specialisty České obchodní inspekce Zdeňka Krula měli dávat dobrý pozor. „Uvýrobků nikdy není dost dobře znám jejich původ. Může to být izboží vminulosti reklamované, použité nebo závadné. Pokud člověk není na danou věc odborník, nedovede na ulici přesně určit, zda není výrobek rizikový,“ upozornil Krul, který doporučuje nakupovat zboží pouze sdokladem a nejlépe vregulérním obchodě.