K tomuto kroku ale potřebuje mít kraj „volnější ruce.“

Ve hře je také další jednání s bývalým majitelem pozemků v místech, kde měla nová nemocnice stát, se společností UNIMEX GROUP.

Podle nejnovějších informací hejtmanství, doporučili v pátek radní Zlínského kraje krajskému zastupitelstvu schválit prodloužení realizace investičního záměru Nová krajská Baťova nemocnice do roku 2040.

„Tímto krokem si kraj otevírá cestu k dalšímu jednání se společností UNIMEX GROUP a.s. o budoucím využití pozemků ve Zlíně-Malenovicích, na nichž měla stát nová nemocnice. Kraj bude navíc schopen vyvázat již alokované finanční prostředky na tento projekt a použít je na akutní investiční akce ve zdravotnictví,“ uvedla mluvčí kraje Soňa Ličková.

Ukončení investiční akce by se tímto krokem odložilo do roku 2040. Krajské zastupitelstvo bude tento bod projednávat na zasedání v pondělí 13. září.

Ilustrační foto
Nakažených covidem v kraji přibývá. Naočkovaná je jen polovina obyvatel

Co s pozemky v Malenovicích?

„Prodloužení IZ NKNTB Zlínskému kraji otevírá cestu pro další jednání se společností UNIMEX GROUP a.s. o budoucím využití pozemků ve Zlíně-Malenovicích, které od firmy koupilo bývalé vedení kraje. Prodej pozemků ve Zlíně-Malenovicích je totiž ve smlouvě podmíněn výstavbou nové nemocnice. V případě nedodržení podmínek má společnost nárok na odstoupení od smlouvy, smluvní pokutu 10 milionů korun, náhradu škody v plné výši a navrácení pozemků. Jednání mezi smluvními stranami stále probíhá,“ připomněla mluvčí kraje.

Bývalé vedení kraje sice vykoupilo pozemky od společnosti UNIMEX GROUP, ale současně přistoupilo na podmínku společnosti, že na nich nová nemocnice vyroste. V opačném případě musí kraj této firmě vyplatit nejméně 10 milionů korun smluvní pokuty. A tomu se nové vedení kraje nyní brání a chce dojednat podmínky výhodné pro obě strany.

„Podmínky, za kterých bývalé vedení kraje uzavřelo smlouvu, jsou pro kraj značně nevýhodné. Odložení investičního záměru v čase bylo jediným legitimním řešením, jak se vyhnout sankci a současně vyvázat finanční prostředky alokované na stavbu nové nemocnice,“ zdůvodnil rozhodnutí Rady hejtman Radim Holiš.

Místo ve Zlíně-Malenovicích, kde měla vyrůst nová nemocnice za osm miliard korun.
Nová nemocnice asi nebude. Dusno je i kolem tendru

Nemocnice potřebuje peníze na nutné opravy

Podle informací kraje navíc finanční prostředky ve výši 2,7 miliardy korun, alokované z rozpočtu kraje na výstavbu nové nemocnice, budou použity na investiční akce ve zdravotnictví, zejména do nutných oprav v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.

„Stav budovy interny vyžaduje okamžité řešení. Výstavba nového centrálního pavilonu v areálu nemocnice je nezbytná a chceme ji financovat ze zdrojů původně alokovaných na výstavbu nové nemocnice,“ řekla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, odpovědná za oblast zdravotnictví.

Předpokládaná výše nákladů na výstavbu nového centrálního pavilonu činí 2 až 3 miliardy korun.

„Na rozdíl od výstavby nové nemocnice půjde o bezpečnou investici, kterou si Zlínský kraj i Krajská nemocnice Tomáše Bati mohou dovolit. Pokud bychom schválili výstavbu nové nemocnice a realizovali priority ze zásobníku investičních akcí, v kombinaci s vnějšími vlivy jako je inflace a současná situace na stavebním trhu, byl by v roce 2023 schodek rozpočtu Zlínského kraje více jak 3 miliardy korun, což by ohrozilo samotný chod kraje,“ doplnil hejtman.

V pátek 10. září bylo zahájeno zadávací řízení k veřejné zakázce na projektanta nového centrálního objektu. Demolice staré prádelny, kde bude nová budova stát, začne do konce letošního roku.