Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesionální hasič: Pád stromu? Nic horšího už snad nezažiji

Zlín - Radim Chmela. Je mu 30 let, je ženatý, má jedno dítě. Rád sportuje. S určitou nadsázkou lze říci, že byste jej při práci nikdy nechtěli potkat. U profesionálních hasičů totiž působí jako paramedik. Tedy člověk, který je schopen poskytnout kvalifikovou první pomoc ještě před příjezdem zdravotníků.

10.2.2013
SDÍLEJ:

PARAMEDIK. Radim Chmela je mimo jiné vyškolen i na pomoc zraněným, kterou poskytuje ještě před příjezdem zdravotníků. Foto: HZS ZK

„Už od dětských let jsem byl u dobrovolných hasičů a pak jsem pracoval i u jednotky hasičů podnikových v Zevetě Bojkovice. Toto vše mě samozřejmě vedlo k myšlence stát se i hasičem profesionálním.

A kdy vás přijali a co jste musel všechno prokázat, aby vás do sboru vzali?

K profesionálním hasičům ve Zlíně jsem nastoupil prakticky poslední den roku 2006. Bylo to pro mne velkým překvapením. Nedlouho před- tím jsem obdržel informaci, že místa jsou obsazena a dále zůstanu pouze v seznamu uchazečů. Před samotným přijetím k profesionálům jsem musel absolvovat tradiční „kolečko". To je zvládnout fyzické testy, projít zdravotní kontrolou a splnit psychologické požadavky, které jsou kladeny na hasiče.

Jakými testy jste musel projít a jak přibližně vypadaly?

Tak například fyzický test obsahoval běh na dva kilometry a silové disciplíny. To vše bylo samozřejmě limitováno časem. Testy z psychologie se skládaly asi z 300 otázek, osobního pohovoru s psychologem hasičů a dalších testů na postřeh a reakce.

Co bylo dál?

Po nástupu na funkci hasič jsem musel absolvovat řadu odborných kurzů a školení. Asi po třech letech jsem využil příležitosti, kdy se zaváděla u naší jednotky specializace hasiče paramedika. S tímto samozřejmě přišla nutnost dalšího odborného vzdělávání.

Jak jste se dostal k práci paramedika? Byl jste vybrán, nebo vás to prostě lákalo?

Specializace paramediků byla, jak jsem už řekl, u hasičů něčím novým, což mě samozřejmě lákalo. Přihlásil jsem se a byl jsem vybrán.

No a v současné době jsem už asi třetím rokem zařazen i na funkci hasič technik chemické služby. Takže další kolo učení a vzdělávání.

Co všechno vaše funkce paramedika obnáší?

Tak tím zásadním je poskytnout prvotní předlékařskou pomoc postiženým osobám u událostí, ke kterým vyjíždíme. A to ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Jedná se o pomoc, která přesahuje běžnou první pomoc, ke které jsou všichni hasiči proškoleni.

Do jaké nejtěžší složitější situace jste se dostal?

Tak tím asi nejhorším a nejsložitějším byl pád stromu u zastávky trolejbusu ve Zlíně u tržnice. Doufám, že už ho nic nepřekoná. Je to už několik let, ale vzpomínka stále zůstává. Vyjel jsem spolu s naší jednotkou na hlášený pád stromu, kde bylo i několik zraněných osob. Jak se na místě ukázalo, mezi zraněnými, a to těžce, byli i dva asi desetiletí chlapci.

Měl jste někdy pocit, že už to třeba nezvládnete?

Tak takový pocit jsem naštěstí ještě neměl. A jsem tomu rád, protože pak bych už asi tuto práci stěží mohl dělat.

Zažil jste při své práci i úsměvnou historku?

Vyloženě úsměvnou asi ne, protože práce hasičů je spojena převážně s lidským neštěstím a tragédiemi. Někdy mě ale spíš zaskočí nebo překvapí jistá lidská hloupost.

Zkuste i úsměvnou:-)

Přece jen jednu pomatuji. Nedávno jsme byli povoláni k otevření balkonových dveří, za kterými zůstaly zamčeny dvě dospělé osoby. Jak se na místě zjistilo, byli to rodiče asi dvouletého dítěte, které je na balkoně zamklo a klidně sedělo u televize s dudlíkem v ústech.

Děkují vám zachránění nebo jejich příbuzní?

Několikrát se mi to stalo. Ale myslím, že svou práci určitě neděláme kvůli poděkování za každou pomoc a zásah.

Jak vypadá váš výcvik? Jak vypadají školení u záchranky?

Odbornou způsobilost jsem získal absolvováním specializačního kurzu. Další odborná příprava je spíše založena na zkušenostech z konkrétních zásahů a jejich vyhodnocení. Tou hlavní přípravou byly jednodenní stáže na záchrance, které jsem absolvoval zpravidla každý měsíc. Jedná se o přímou účast na výjezdech zlínských záchranářů.

Lze říct, že vás vaše práce naplňuje?

Určitě, jinak bych asi u hasičů sloužit nemohl. Není to práce, do které lze chodit jen kvůli výdělku.

Měl jste někdy pocit, že už s ní musíte seknout?

Ne, to určitě ne. Jsou sice chvíle, kdy toho má člověk už „plné zuby", ale otočí se list a jde se dál.

Zažíváte mnoho psychicky náročných situací. Vyhledáte občas pomoc vaší psycholožky?

Zatím jsem vše zvládl. Ale po složitých zásazích míváme automaticky sezení a rozbor jako celá směna, která zasahovala.

Je někdo, komu jste ve své profesionální kariéře vděčný?

Tak asi určitě všem starším kolegům, kteří mě od začátku „hasičině" učili a o kterých vím, že vždy pomůžou, když budu potřebovat.

Autor: David Karola

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podchod  na Náměstí práce ve Zlíně.
34

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

UEFA liga  FC Zlín tiskovka trénink
31

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Tři zápasy nepodmíněně. To je trest udělený disciplinární komisí pro kapitána hokejistů Aukro Berani Zlín Ondřeje Veselého za drsný zákrok kolenem na vítkovického útočníka Rostislava Deje z úterního utkání 14. kola extraligy. Slovenský forvard včera odpoledne podstoupil vyšetření, které však podle prvních zpráv z ostravského klubu bude vážnějšího a dlouhodobějšího charakteru.

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Zpočátku poměrně vážně vyhlížející srážku dvou osobních aut řešili ve středu po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

V Baťově institutu ve Zlíně je až do začátku ledna k vidění unikátní výstava stavebnic.Svět kostiček výstava, která nabízí průřez rozsáhlou soukromou sbírkou sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce. Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. ledna 2018.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení