Hejtman by měl zastavit přípravu výstavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Tak zní doporučení členů opozice.

„Projekt má vážné trhliny,“ tvrdí.

Opírají se o tři odborné expertizy: uznávaného ekonoma Jiřího Schwarze z Centra ekonomických a tržních analýz, ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Václava Rýznara a znalce v oblasti stavebnictví Zdeňka Havla.

Nezávisle na sobě se všichni odborníci shodují na tom, že investiční záměr nové nemocnice je natolik nezodpovědně zpracovaný, že nedoporučují jeho schválení, natož realizaci výstavby.

„Ta by znamenala neúměrná rizika pro krajský rozpočet, ekonomickou stabilitu nemocnic a také dostupnost zdravotní péče ve Zlínském kraji,“ tvrdí experti.

„Je třeba zastavit špatný a účelově připravovaný projekt, skoncovat s jednostrannou manipulací veřejnosti a vrátit se k modernizaci Baťovy nemocnice v jejím stávajícím areálu,“ uvedl senátor a krajský zastupitel Ivo Valenta (Soukromníci).

„Hejtman Čunek nás dlouhé měsíce tahal za nos, ale teď má na stole nezávislá expertní stanoviska, která boří jeho dosavadní snahu vykreslit výstavbu nové nemocnice jako jediné možné řešení,“ dodal.

Krajský zastupitel Tomáš Pajonk (Svobodní) přidal, že hejtman už podruhé nenaplnil usnesení zastupitelstva o zpracování nezávislého oponentního posudku. Navíc rozhodovací proces vylepšení krajského zdravotnictví je podle něj nastaven špatně.

„Tvrdíme to od počátku,“ komentoval Pajonk.

„O nové nemocnici v platné koncepci zdravotnictví není ani zmínka,“ komentoval úsilí hejtmana zastupitel kraje za KSČM Ivan Mařák, který navíc také poukazuje na požadavky zastupitelů o vypracování finanční analýzy.

„A co jsme dostali? Cár papíru, který nemůže přesvědčit žádného soudného člověka,“ doplnil.

O tom, že kraj není ve špičkové kondici, jak tvrdí hejtman, prý svědčí chybějících 250 milionů na dofinancování sociálních služeb v letošním roce.

SLABÁ MÍSTA? HEJTMAN NESOUHLASÍ

„Tak to v dnešním světě chodí,“ kontruje hejtman s tím, že jedni říkají, že je den, druzí, že je noc.

„Jsou opoziční zastupitelé, kteří nepřijmou jiný názor, protože už ten svůj mají,“ uvedl.

Nechal prý na jejich popud udělat posudky, které již považoval za zbytečné. Dělala je podle jeho slov nejrenomovanější firma, kterou lze na českém trhu v oblasti zdravotnictví najít. „GrantThornton,“ sdělil.

Firma podle něj potvrdila, že záměr nemá žádná slabá místa, a to ani ve financování.

Opozice namítá, že posudek opět nereaguje na všechny varianty, ale komentuje jen výstavbu nové nemocnice na zelené louce.

Srovnáním posudků a názory na ně se budeme zabývat v dalším textu příští týden.