Otevřené brány 2020 jsou již v plném proudu, byť se kvůli pandemii onemocnění covid-19 nestihlo například zahájení sezony slavnostním koncertem v Uherském Hradišti. Také na případné novinky si budou muset lidé počkat do příštího roku. Výpadek dvou třech měsíců byl totiž znát.

Podle krajského radního Miroslava Kašného není projekt jen o podpoře cestovního ruchu, nýbrž i ochraně těchto památek. „Tam, kde mají farnosti otevřený kostel po celý den a nikdo jej nehlídá, se občas bohužel ztrácejí věci. Kdyby se zástupci církve rozhodli kostel zavřít veřejnosti, nikdo by jim to nemohl vyčítat,“ říká Kašný.

„Ale oni mají dostatek trpělivosti a vytrvalosti, že chrám boží nechávají i nadále přístupný. A v tom má projekt další pozitivum. Když je v kostele přítomen průvodce, případným ztrátám zabrání, případně nějakého zlodějíčka svou přítomností od krádeže odradí,“ míní radní, který prozrazuje, že Zlínský kraj se na projektu podílí částkou 1,3 milionu korun.

Valašskokloboucké koupaliště před otevřením zaplavil přívalový liják.
Déšť potrápil i ve Valašských Kloboukách, zavřel koupaliště těsně před otevřením

„Průvodce školí samo arcibiskupství olomoucké. Většinou se o to postarají vysokoškolští profesoři z teologické fakulty. A kraj to vše zastřešuje. Zároveň platí jednotlivé průvodce,“ pokračuje Miroslav Kašný.

Podobně jako u průvodců na zámku, i průvodce po kostelech tvoří povětšinou studenti. Často se k nim však přidávají i nadšení senioři.

„Není to dobrovolnická činnost. Jedná se o klasickou brigádu za nějaký drobný obnos,“ dodává Kašný. Také díky tomu, že průvodce zaplatí kraj, je projekt pro veřejnost zcela zdarma. Finančně se do projektu někdy zapojí také jednotlivá města. Například Zlín přispívá částkou 100 tisíc korun.

Nejoblíbenějším objektem loňského roku byly Velké Karlovice a tamní kostel. „Kostel je výjimečný a zajímavý tím, že je dřevěný. To je typické pro východní Slovensko,“ říká páter František Kantár z Velkých Karlovic.

Zlínský kadeřník hvězd Dušan Kráčala
Zlínský kadeřník hvězd nabídne opálení chloupků i rum

Byť Karlovice lákají ročně více jak 20 tisíc návštěvníků, bezesporu nejdůležitější sakrální památka kraje – bazilika na Velehradě v okrese Uherské Hradiště – však do projektu zapojena není. Ačkoliv to radního Kašného mrzí, rozhodnutí zástupců církve chápe. Velehrad jede ve zcela odlišném režimu.

„Původně jsme byli zapojeni do projektu, ale náš kostel je jednak stále otevřen, na rozdíl od některých jiných v projektu. A nabízíme sami o sobě prohlídky,“ svěřuje se Václav Dlapka, člen velehradské komunity jezuitů. V Bazilice se konají také kulturní akce. Například koncerty Hradišťanu či poslední koncert kapely Spirituál kvintet.

Otevřené brány
Otevřené brány jsou společným projektem Zlínského kraje, měst, obcí a farností. Smyslem projektu je zpřístupnění bohatého fondu památek církevní povahy, zejména umělecky a historicky cenných kostelů a jejich mobiliářů ve Zlínském kraji a také poukázat i na další zajímavá místa v okolí.

Nejnavštěvovanější památky 2019

Velké Karlovice 21 tisíc návštěvníků

Luhačovice 12 tisíc návštěvníků

Svatý Hostýn 8,5 tisíce návštěvníků

Zapojené památky, rok 2020

okres Kroměříž:

farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Holešov

kostel sv. Anny, Holešov

kostel sv. Jiljí, Chropyně

kostel sv. Jana Křtitele, Kroměříže

kostel sv. Mořice, Kroměříže

kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kroměříž

kostel Narození Panny Marie, Rajnochovice

kostel Nanebevzetí Panny Marie, Střílky

bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatohostýnské, Svatý Hostýn

okres Uherské Hradiště:

kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, Uherský Brod

kostel Svatého Františka Xaverského, Uherské Hradiště

okres Vsetín:

kostel sv. Štěpána Uherského, Francova Lhota

kostel sv. Archanděla Michaela, Lešná u Valašského Meziříčí

kostel Všech svatých, Rožnov pod Radhoštěm

Toleranční kostel Českobratrské církve evangelické, Velká Lhota

kostel Panny Marie Sněžné, Velké Karlovice

kostel Narození Panny Marie, Vsetín

kostel Navštívení Panny Marie, Zašová

okres Zlín:

kostel sv. Rodiny, Luhačovice

kostel sv. Jan Nepomuckého, Pohořelice

kostel sv. Martina, Pozlovice

Poutní kostel Panny Marie Sněžné, Provodov

Poutní chrám Narození Panny Marie, Štípa

kostel sv. Jakuba Většího, Tečovice

Evangelický kostel ve Zlíně, Zlín

kostel sv. Filipa a Jakuba, Zlín

zdroj: https://otevrenebrany.cz/