VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pronájem nebytového prostoru, pozor na chytáky!

Pronájem bytového prostoru je věc složitá. Není to ale nic oproti úskalím a obstrukcím, jaké skrývá pronájem prostoru nebytového. To byste se divili, za co všechno musíte platit.

23.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Dvakrát měř a jednou podepisuj

Pronájem nebytových prostor je v České republice ukotven zcela specifickými úpravami. Pronajmout si malou restauraci, nebo jen jednu místnost v administrativní budově a začít podnikat – to nemusí být vůbec snadné. Pronajímatel od vás totiž rozhodně nebude požadovat jen to, „aby se vám dobře vedlo“.

Smlouva je od slova smlouvat

Smlouvy o pronájmu nebytových prostor bývají dlouhé a zahlcené mnoha nic neříkajícími formulacemi. Ty mají jen odvrátit pozornost od toho nejdůležitějšího: co budete platit nad rámec metrů čtverečních, které si pronajímáte. Jinak řečeno, co všechno budete muset doplácet, ačkoliv se to nechystáte ani omylem využívat.

Tyto údaje si ve smlouvě vyhledejte jako první a o jejich úpravách nekompromisně smlouvejte. Smlouvu podepište až v momentě, kdy si budete jistí, že nebudete platit každoroční výměnu garážových vrat nebo brikety do zahradního grilu, který se nachází v společné předzahrádce administrativní budovy, v níž sídlíte.

A luxovat společné chodby budete dvakrát týdně

Tzv. institucionální nájemní smlouvy, které upravují právní vztahy mezi pronajímateli a nájemci, vyžadují od nájemce, aby platil vedle nájemného ještě další poplatky spojené obvykle se službami. Nájemce je povinen zajistit veškeré platby týkající se provozu a údržby budovy, kterou si pronajal. Platí rovněž veškeré vybavení budovy (včetně nájmu za ten nemožný kávový automat na chodbě) a zařízení, přestože se ho nechystá používat.

Mezi tzv. společné náklady patří i úhrady za čištění budovy, za bezpečnostní službu, za provoz výtahů a eskalátorů, ale i za činnost účetních poradců. Poplatek za management budovy se platí zvlášť.

Pozor na provozní řád

Jinak řečeno, pronajímatel do prvního návrhu smlouvy nejspíš zahrne velice obšírnou a těžko dešifrovatelnou formulaci, v níž vás donutí platit i garážové stání – ačkoliv chodíte odjakživa po svých, koupení nových popelníků do společné kuřácké místnosti – ačkoliv kouření odsuzujete a kuřátky z vedlejších kanceláří nesnášíte. Kamenem úrazu je také provozní řád budovy, ve které sídlíte.

Normálně ho asi při cestě do práce nečtete, před uzavřením smlouvy byste ale měli. Tento řád vystavuje pronajímatel a má také ze zákona možnost ho kdykoliv pozměnit. Do své smlouvy určitě zabudujte odstavec, který bude možnost úpravy provozního řádu budovy ze strany pronajímatele upravovat. Asi by vás nemile překvapilo, kdybyste se náhle museli začít přezouvat, chodit po schodech nebo utíkat z vlastní práce před setměním, protože po něm se hlavní vchod uzavírá.

Trvejte na svém

Všechno je součástí domluvy a každý právní vztah lze časem upravit – záleží jen na vstřícnosti a ochotě obou zúčastněných stran. Nemusí se ani vypisovat nová smlouva, stačí jen učinit dodatek k již fungující. Zatímco je běžnou praxí, aby od vás pronajímatel požadoval tzv. Add On Factor, tedy část peněz navíc za společné prostory, které využíváte, ale přímo si je neprojímáte (chodby, toalety), požadavek spolufinancování výstavby kuželkové herny naproti recepci je drzost.

Trvejte na svých požadavcích a nenechte se zjevně vydírat. Smlouvání, které je známé spíše z arabských tržišť, je v případě pronajímání nebytových prostor už zcela běžné.

23.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

Naši prvňáci. Ilustrační foto

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT