„Sběratelem jsem se stal přibližně před třemi roky. Do té doby to nikdo nevěděl, což bylo na jednu stranu dobře. Potom by se někomu ztratilo pero a hned by bylo: To byl Langer,“ vypráví s úsměvem sběratel. O propisky se pečlivě stará, technicky jsou funkční všechny.

„Když jsem je dával dohromady, koupil jsem asi tři sta náplní a ty prázdné vyměnil. Někdo totiž propisku dopíše, zahodí a koupí novou. Já jsem je doplnil, aby byly funkční,“ popisuje Zdeněk Langer.

Skladování takto velkého počtu propisek není jednoduchou záležitostí.

„Jeden pán mi přislíbil dvě sta propisovacích tužek. Taky je sbíral, ale už neví, jak je v takovém počtu uskladňovat,“ říká sběratel.

Systém skladování si totiž Zdeněk Langer vymyslel sám.

„Propisky mám naskládané na panelech z plastu, které jsou je 52 centimetrů široké a metr padesát vysoké. Díky tomu můžu skladovat větší počet,“ popisuje. Propisky si sběratel skládá do sérií.

bronzový model města Zlín terasa Baťova mrakodrapu
Model Zlína byl vyroben technikou známou už ve starověku

„Mám třeba pětačtyřicet propisek, které jsou stejného tvaru a barvy. Jediné, co je na nich odlišné, je logo. To je fascinující,“ vypráví.

Udržet ve sbírce řád je složité.

„Dostanu jednu propisku, která patří do série, kterou už mám poskládanou a já ji tam stejně musím zařadit. Velmi rád hraji šachy, ale udržet v propiskách systém, je na hlavu náročnější. Musím si pamatovat, co na kterém panelu přibližně je,“ povídá Zdeněk Langer.

Myšlenku uspořádat výstavu mu vnukli známí.

„Přišla za mnou návštěva a řekli mi, že když už mám takový počet, tak bych do toho měl jít a já si řekl, proč ne,“ komentuje sběratel. Výstava sklízí jen pozitivní ohlasy.

„Všechno je napsáno v návštěvní knize. Jsem rád, že jsou lidé spokojení. Chtěl jsem ale i negativní reakce, abych věděl, co mám zlepšit,“ říká.

Výstavu si mohou lidé prohlédnout do čtvrtka. Je přístupná od desíti ráno do šesti do večera v Halenkovicích na obecním úřadě.

„Celá výstava je taková módní přehlídka. V každé propisce je dutinka naplněná tuží a zakončena kuličkou. Jediné, co je odlišné, je to oblečení, převleky. To je doopravdy módní záležitost,“ popisuje svou sbírku sběratel Zdeněk Langer.

bronzový model města Zlín terasa Baťova mrakodrapu
Baťův mrakodrap láká na zmodernizované expozice

KAROLÍNA MACHŮ