Agrární komora České republiky k protestům přistoupila společně s organizacemi ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska.

Zemědělci protestují proti Evropské komisi, která podle nich ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou. Požadují mimo jiné řešení situace na trhu Evropské unie, přenastavení spolupráce s Ukrajinou a snížení administrativní náročnosti.

Ve Zlínském kraji proběhla protestní akce ve čtvrtek od 10 do 12 hodin. Zemědělci vyjeli po třech trasách. „Zemědělci z Kroměřížska a Zlínska pojedou po trase Kroměříž - Holešov. Na Vsetínsku se pojede z Valašského Meziříčí na Bumbálku. Traktory mezi sebou budou mít rozestupy, tudíž to bude průjezdné, je ale třeba počítat s kolonami,“ avizoval už dříve koordinátor protestní akce ve Zlínském kraji Martin Moulis.

Zemědělci z Uherskohradišťska zamířili na hraniční přechod Hodonín-Holíč, který se stal pomyslným hlavním centrem protestů na Moravě.

„Akce nemá za cíl ochromit dopravu, pohyb společnosti či běžnou denní činnost, ale v prvním kole zásadně upozornit na naše problémy, důsledky současné politiky v našem rezortu, které zatím nejsou brány vážně. Jde o symbolickou manifestaci síly, která může růst podle závažnosti a ochoty situaci řešit,“ uvedli zástupci Agrární komory Zlínského kraje.