Z původních 202 výpovědí je nyní 50
Jaká je aktuální situace v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně? „Z původního počtu 202 lékařů, kteří podali výpovědí z přesčasů, je nyní 50. Jedná se zejména o lékaře z traumatologického oddělení a oddělení ARO,“ informovala mluvčí Dana Lipovská.
Pro chod nemocnice to znamená, že od 1.prosince pojede v řadě odborností ve standardním režimu. Sníží ale částečně plánovanou operativu, z 11 operačních sálů jich pojede 9.
„Předpokládáme tedy, že půjde o omezení o 10 až 15 procent. Omezen bude také provoz anesteziologických a traumatologických ambulancí, v souvislosti s tím musí pacienti na urgentním příjmu počítat s delšími čekacími dobami,“ dodala Lipovská.
Vedení nemocnice vyšlo vstříc některých požadavkům lékařů, například od 1.prosince vzniká nový odbor, který se bude intenzivně zabývat vzděláváním lékařů a dalších zdravotníků, domluvili se také na předatestačním volnu a zejména na zabezpečení toho, že velká většina lékařů bude moci po službě jít následující den domů.
„Další domluva spočívá v úpravě platových podmínek lékařů, a to v rámci finančních možností nemocnice souvisejících s úhradovou vyhláškou 2024. Finalizováno to bude při uzavření nové kolektivní smlouvy, platné od 1. března 2024,“ dodala mluvčí nemocnice.
Kroměříži i Vsetíně bude zajištěna akutní péče
V Kroměřížské nemocnici zatím podalo výpověď z přesčasů 24 lékařů, stejný počet eviduje i Vsetínská nemocnice.
„Jedná se o kmenové lékaře dětského, chirurgického a ortopedického oddělení. Na těchto odděleních bude zajištěna akutní péče, ortopedické oddělení bude zajišťovat i plánovanou péči, chirurgické oddělení plánovanou péči zajistí částečně,“ informovala mluvčí nemocnice v Kroměříži Veronika Slaměnová.
Omezení operativy na druhou polovinu prosince plánují ve Vsetínské nemocnici.
„Co se týká prosince, nebude omezen provoz chirurgie, ARO, interny, neurologie, dětského oddělení, ani provoz gynekologicko-porodnického oddělení včetně porodnice,“ sdělila mluvčí Lenka Plačková.
Na druhou polovinu měsíce budou omezené plánované operace na ortopedii i provoz ortopedické ambulance. Na radiodiagnostickém oddělení v prosinci zajistí akutní provoz a provoz magnetické rezonance.
„Jednání s lékaři pokračují,“ dodala mluvčí nemocnice Plačková.
Omezení pohotovosti ve Vsetíně a Uherském Hradišti
Omezení lékařské pohotovostní služby (LPS) se dotkne dvou nemocnic v kraji. Ve Vsetínské nemocnici nebude lékařská pohotovost zajištěna ve čtyřech dnech v měsíci.
Službu se nepodařilo ve spolupráci s praktickými lékaři zajistit v Uherském Hradišti, kde bude lékařská pohotovost pro dospělé v prvních 14 dnech v prosinci zajištěna pouze ve víkendových provozech. Dětská pohotovost bude fungovat v plném rozsahu.
„V souvislosti s tím požádal Zlínský kraj praktické lékaře, aby se na provozu LPS tak, jak zákon ukládá, podíleli,“ sdělila Soňa Ličková mluvčí Zlínského kraje.
Jednání lékařů s premiérem Fialou budou pokračovat
Do protestů se po celé republice zapojí tisíce lékařů. Pacienti jejich nespokojenost pocítí na odkladu plánovaných operací, nemocnice pak na finančních ztrátách.
Poslední jednání nespokojených lékařů s premiérem Petrem Fialou ale přece jen přinesla naději na dohodu. Premiér nabídl pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování.
Neznamená to však zatím zažeznání protestů. Ty lékaři, kteří vypověděli přesčasy, podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády odvolají tehdy, až se premiérem předložená nabídka potvrdí písemně.
Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat. „Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd, a v jaké struktuře budou rozděleny,“ řekl premiér.