Velká voda se prohnala například loni v létě litenčickou místní částí Strabenice. Přívaly z polí tam napáchaly nemalé škody.

„Aby se znovu nestalo něco podobného, sešli jsme se se zástupci odboru životního prostředí kroměřížské radnice a se zemědělci. Dohodli jsme se na osobním postupu, tedy aby rolníci nasadili na polích plodiny, které velkou vodu pomohou zadržet. A oni nám vyhověli,“ prozradil litenčický starosta Josef Smažinka.

V plánu měli zástupci obce i vybudování takzvaného poldru, tedy protipovodňové nádrže. „Jedná se vlastně svým způsobem o přírodní rybník, ale bohužel se do jeho stavby zatím nemůžeme pustit, nejsou totiž vyřízeny pozemkové záležitosti. Navíc podle některých lidí to ani není bezpečné. Pokud by totiž přišla opravdu nějaká velká voda, ničemu by poldr nezabránil,“ povzdechl si Smažinka.

Lokální povodeň musejí také čas od času řešit v Lutopecnách, tam už ale na vybudování poldru pracují. „Vzniká na horním konci obce, stejně tak i ochranná hráz u naší místní části Měrůtky. Pokud se přižene nějaká voda, problémům by právě budovaná zařízení měla zabránit,“ informoval Josef Bazalka.

Pročištěním koryta zase zareagovali na období prudkých letních bouřek ve Zlobicích.

„Chtěli jsme vybudovat také záchytnou nádrž, do které by se vešlo hodně kubíků vody. Je to ale záležitost na několik let, a stála by několik desítek milionů korun,“ poznamenala zlobická starosta Romana Kozáková. Plán je podle ní nyní ve fázi pozemkových úprav.

Při prudším dešti často povodním čelí také v Kvasicích, pod vodou tam bývá především fotbalové hřiště. „Protože tu nyní stavíme cyklostezku, chceme při této příležitosti navýšit i hráze řeky,“ podotkl starosta Lubomír Musil.