„Nemůžeme s nimi dělat nic. Nikdo si na nich nic nevezme. Buď je z místa vykážeme, a nebo je rovnou vyprovodíme. Avšak to beztak nic neřeší, protože se za chvíli zase vrátí,“ připustil ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Ve většině měst v kraji tak strážníci přistupují i k tomu, že láhev zabaví. „Ale ani tím se problém nevyřeší. Za pár korun si opatří novou láhev a je to opět stejné. Prostě začarovaný kruh,“ konstatoval Martinák.

To potvrdila i mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová. „Na bezprizorní lidi není žádný metr. Ve Zlíně jsou pokuty nevymahatelné, a tak jedinou zbraní je vykázat je. Ve Zlíně jsou dvě skupiny lidí. Jedna, která hlídku uposlechne a dokonce se i dobrovolně alkoholu zbaví, ať už vylitím nebo vyhozením do koše.

Pak je tu však druhá skupina, která jakmile strážníci odejdou, tak se na místo opět vrátí,“ sdělila mluvčí. Ročně však ve Zlíně přistihnou strážníci i na dvě stovky porušení protialkoholní vyhlášky. „Ve většině případů stačí domluva,“ uvedla dále Škubalová.

V Uherském Hradišti padlo loni pětatřicet pokut za pití alkoholu v místech, kde se to nesmí. „Mezi pokutovanými bylo i pár bezdomovců, a ti vesměs zaplatili. U těch, kde to nešlo jinak, jsme je z místa vykázali a zabavili i láhev,“ řekl velitel tamních strážníků Jaroslav Ježo.

K zabavení alkoholu zatím nepřistupují otrokovičtí městští policisté.

„To se dělá jen v případech, pokud mají podezření, že mohli láhev odcizit. V případě bezdomovců nám však také nezbývá nic jiného, než je z místa vykázat,“ uvedla mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.