„Během obou volebních dnů bylo vyhlášeno mimořádné bezpečnostní opatření, které začalo půlhodinu před otevřením volebních místností pro voliče, tedy v pátek 13. ledna ve 13:30 hodin,“ přiblížil mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík.

Hlídky zlínské městské policie podle Janíka za oba dny uskutečnily 857 kontrol volebních místností a jejich okolí. Podílelo se na nich 30 strážníků.

„Dohled byl zaměřen především na dodržování veřejného pořádku a nebyly při něm zaznamenány žádné závažnější problémy, které by mohly narušit řádný průběh voleb,“ uvedl mluvčí.

„Volby ve Zlíně proběhly naprosto klidně a byl zjištěn jen jeden drobný nedostatek, které se týkal nesprávného vyvěšení státní vlajky. Ten strážníci vyřešili na místě s předsedou dané okrskové volební komise,“ doplnil Pavel Janík.

Obdobně první kolo hodnotí také republikoví policisté.

„První kolo skončilo, volební místnosti se uzavřely a my můžeme konstatovat, že jsme v průběhu voleb nemuseli řešit žádné zásadní mimořádné události nebo narušení veřejného pořádku,“ uvedli policisté na twitteru.

Ačkoli se úderem sobotní 14. hodiny volební místnosti uzavřely, bezpečnostní opatření městské policie se protáhne až do pozdních odpoledních hodin.

„Zpracování volebních výsledků se totiž uskuteční v budově zlínské radnice, před níž strážníci monitorují a usměrňují příjezd vozidel okrskových volebních komisí,“ uzavřel Janík.