„Do prvních tříd by letos mělo nastoupit 5350 prvňáčků, což je o něco více než loni. Definitivní počty žáků ale budeme znát až na konci září,“ řekla mluvčí Zlínského kraje Helena Mráčková.

První školní den ve svém životě zažije například Natálka Vlčková z Tichova. „Už počítá na prstech, kolikrát se ještě vyspí, než půjde do školy,“ řekla její maminka Zuzana. Aktovku i všechny věci už nakupovali s předstihem. „Zbývají snad jen nějaké maličkosti,“ dodala.

Všechno připravené má i šestiletý Daniel Hlavička z Vysokého Pole. „Už se hrozně těší, až se naučí číst. Má totiž moc rád knížky, takže mu musí pořád někdo předčítat,“ prozradila jeho maminka Pavlína.

Na malé žáčky se pečlivě připravují i základní školy. Například v Rackové na Zlínsku letos zasedne do lavic sice jen pět prvňáčků, ale rozhodně pro ně chystají slavnostní uvítání.

„Nastávající školáci půjdou nejdříve do mateřské školky, aby se s ní rozloučili, pak je děti ze školky vyprovodí do školy. Tam na ně čekají dárečky a uvítá je i starosta obce,“ sdělila ředitelka školy Zdislava Dvořáková.

V Základní škole ve Fryštáku se už také těší na nové školáky.

„Děti si mají vzít s sebou aktovky hned první den, dostanou totiž malé dárečky, které si můžou odnést domů,“ sdělil ředitel školy Libor Sovadina. Podle tradice asi čtyřicítku prvňáčků přivítají žáci devátých tříd, od kterých dostanou kytičku. „Naopak na konci školního roku se budou prvňáčci s deváťáky loučit,“ popsal plány na první školní den Sovadina.

Ve Valašských Kloboukách se asi šedesátka nových žáčků i s rodiči sejde nejdříve v tělocvičně.

„Prváčci i rodiče získají základní informace o škole, pedagogickém sboru, dozví se něco o možnostech kroužků a jiné důležité věci,“ sdělil ředitel školy Karel Ptáček. Dodal, že pak si třídní učitelky odvedou děti do tříd a společně stráví první vyučovací hodinu.

Celkově do základních škol v kraji zamíří v úterý 1. září asi 47 tisíc dětí.

Hana Trčková