„Rozhodla jsem se podstoupit operaci pro odstranění šedého zákalu ve svém levém oku. Když mi doktor Stodůlka nabídl, jestli nechci být první v Evropě, komu jej odstraní laserem, byla jsem nadšená,“ svěřila se žena, která včera skončila na lehátku specializované oční kliniky Gemini.
Zlín je zase o něco slavnější. Dokonce celoevropsky. Týmu doktora Stodůlky se podařil totiž doslova unikát. Jako první v Evropě operoval své pacientce šedý zákal nikoliv „ručně“, ale prostřednictvím nového laseru VICTUS.
„Měli jsme v plánu s operacemi laserem začít v tomto roce a shodou náhod jsme diagnostikovali šedý zákal u paní Hrabalové, které jsem jako první v republice před osmnácti lety prováděl laserové odstranění dioptrií metodou LASIK. Když jsme jí nabídli, aby byla opět první, neváhala,“ pousmál se primář Stodůlka.
„Jde o přelomovou chvíli. Jsem rád, že jsme první klinikou v Evropě, která tuto technologii vůbec využila,“ vysvětlil hrdě Stodůlka, který se osobně první pacientky ujal.
Když evropská pacientka po laserovém zákroku odpovídala na dotazy novinářů, nebyl na její tváři zákrok vůbec znát a jen stěží bylo rozeznatelné, které oko vlastně primář Stodůlka šedého zákalu laserem zbavil.
Jedná se o zkalení oční čočky, kterou má člověk za zorničkou. V mladším věku umí perfektně zaostřovat na různé vzdálenosti, ale zhruba po čtyřicítce přestává být tak pružná a člověk potřebuje například brýle na čtení.
V moderní době je ovšem časté, že se čočka zkalí a ztratí svou průhlednost.
To je právě šedý zákal. Nejde odstranit léky ani žádnými kapkami a musí být odstraněn operativně.
Po osmnácti letech první. A zase může řídit
Je úterý ráno, teplota hluboko pod bodem mrazu a dva lidé, kteří se momentálně nacházejí několik desítek kilometrů od sebe, mají za několik hodin změnit historii evropské oftalmologie.
Když si pětačtyřicetiletý primář zlínské oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka a o patnáct let starší žena s problémy se šedým zákalem Marie Hrabalová ráno zavazovali tkaničky na botách, měli jasno. Dnes společně posunou hranice očního lékařství a operačních technologií o kus dále.
V pondělí večer totiž paní Hrabalové zazvonil telefon a na druhé straně zazněla z úst očního specialisty Stodůlky informace, na kterou prý čekala téměř měsíc.
„Řekl mi, že je vše připraveno a zítra mám přijet. Ulevilo se mi a zároveň jsem měla velkou radost. Hrozně jsem se těšila. Věděla jsem, že skončí mé problémy s levým okem a zároveň budu první v Evropě, kdo podstoupí tuto operaci,“ svěřila se se svými pocity Hrabalová.
Na zlínskou kliniku Gemini ji v úterý dopoledne odvezla dcera Michaela autem, které ona sama nemůže již delší dobu kvůli šedému zákalu řídit.
„Postupně jsem pozorovala takové mlžení zraku a dostalo se to až tak daleko, že jsem nemohla řídit. Nejprve to bylo u levého oka, poté u pravého,“ vysvětlila Hrabalová, kterou tak po včerejším zákroku čeká ještě operace i druhého oka.
„Celý zákrok trvá zhruba osm minut a je naprosto bezbolestný. Laser je šetrný a zároveň velmi přesný pomocník,“ podotkl primář Stodůlka, jenž měl také patřičnou radost.
Marie Hrabalová, která je prvním člověkem v Evropě, jenž podstoupil operaci femtosekundovým laserem VICTUS, také po zákroku popsala, jak její úterní dopoledne probíhalo.
„V sedm hodin mi začali zdravotníci rozkapávat oko. Poté udělali všechna důležitá vyšetření. Zkontroloval si mne také pan primář a potom už jsem putovala na sál k novému laseru,“ popsala šedesátiletá žena z Hradiště.
„Laser nám vlastně otevírá cestičky, kterými můžeme s čočkou manipulovat. Dřívější metoda ultrazvukem byla k čočce trochu agresivnější, ale díky laseru s ní můžeme mnohem šetrněji zacházet a očistit ji snáz,“ vysvětlil technologický postup Stodůlka.
Marie Hrabalová se podle svých slov před operací příliš nevyspala. „Moc toho poslední dobou nenaspím, ale je pravda, že jsem vstala brzy. Opravdu jsem se velmi těšila,“ zopakovala znovu pacientka, když v modrém nemocničním plášti seděla již venku v čekárně.
S operací druhého oka nechce dlouho otálet. Nejraději by ji měla za sebou co nejdříve. „Ráda bych opět řídila auto. Jiné plány, co bych mohla se zdravým zrakem podniknout, zatím nemám,“ loučila se pomalu s novináři i oční klinikou Hrabalová a spěchala domů za svými vnuky.
Ten starší, kterému je jedenáct let, se prý na babičku těší i v médiích. „Ptal se mě už v pondělí, na kterém prý budu kanále,“ rozesmála se Hrabalová, která ještě v poledne nasedla na místo spolujezdce vedle své dcery.
„Důležité je, že má zrak v pořádku. To těší celou naši rodinu. Několikrát nám říkala, že se těší na své auto, které jí momentálně stojí v garáži,“ pousmála se Michaela Janíková, jedna z dcer Marie Hrabalové.
Oslavovat maminčin zlepšený zdravotní stav a vlastně i mediální slávu údajně budou. Šampaňské ale prý téct nebude. Možná proto, aby mohla slavná pacientka na druhý den sednout za volant.
„Ať zákrok proplácejí pojišťovny“
Pod rukou už mu prošlo několik přístrojů i revolučních technologií. V úterý dopoledne byl ovšem znatelně hrdý. Jako první oftalmolog v Evropě úspěšně dokončil operaci na odstranění šedého zákalu femtosekundovým laserem VICTUS.
„Díky této novince je operace jemnější, přesnější a bezpečnější,“ říká o novém německém přístroji primář zlínské oční kliniky Pavel Stodůlka, mezi jehož pacienty patří také prezident Václav Klaus. Na setkání s novináři přiblížil detaily nového přístroje.
V čem tkví hlavní výhoda laseru?
Díky svým schopnostem umí při operaci šedého zákalu korigovat většinu chyb optiky oka. Umožňuje tak, aby byl výsledek operace ještě o něco dokonalejší, než tomu bylo dosud. Navíc se umí přizpůsobit každému oku, a tak se dají individuálně operovat různé stupně zákalů.
Kolik takové zařízení stojí?
Okolo 15 milionů korun. Záleží na jeho dalším vybavení.
Jaká byla jeho cesta na vaši kliniku?
S německým výrobcem jsme měli již delší dobu rozběhnutou spolupráci, která nakonec vyústila v pořízení tohoto zařízení, které jsme mohli použít jako první v Evropě. Dostali jsme povolení s ním operovat, a tak jsme neváhali.
Co to bude znamenat pro české zdravotnictví?
Myslím si, že je to významný krůček, a zařadili jsme se tak mezi země, které mohou mít důvěru, že takovouto novou a špičkovou technologii můžou jako první použít. O přístroj byla tlačenice a podařilo se jej získat nám. Je to odměna za všechnu tu obrovskou námahu.
Co máte konkrétně na mysli?
Museli jsme kvůli laseru přebudovat náš bývalý operační sál. Kvůli citlivosti optiky je například nutné, aby byla na sále stálá teplota, která se musí pohybovat v rozmezí plus minus jeden stupeň Celsia.
Neustále?
Ano. Po celý rok, 365 dní v roce. Ať je venku minus patnáct, anebo plus čtyřicet. Je to naše jistota v tom, aby technologie fungovala tak, jak má.
Je tento přístroj určený jen k operaci šedého zákalu?
Je určený speciálně pro operace šedého zákalu, ale je schopný zvládnout i další varianty. Dají se s ním operovat například dioptrie a vetchozrakost. To je vada, při které potřebujete brýle na čtení.
Kolik zákrok na odstranění šedého zákalu v oku pomocí tohoto laseru stojí?
Cena je momentálně 9500 korun za jedno oko. Bohužel tento zákrok není v tabulkách zdravotních pojišťoven, ale budeme se snažit o to, aby byl.
Pacient se šedým zákalem má nyní tedy na výběr, jakou metodou jej odoperujete?
Ano. Ta současná je stále hrazena smluvními pojišťovnami.
Pozná pacient na výsledku, že byl operován touto novou technologií?
Jsme přesvědčeni, že kvalita vidění bude po zákroku ještě lepší. Výhody jsou zejména u multifokálních čoček, díky kterým mohou starší lidé dobře vidět na dálku i na blízko. Díky laseru se dají mnohem lépe usadit do oka.
Je operace laserem méně bolestivá?
Pokud postupuje chirurg správně, měla by být operace šedého zákalu úplně bezbolestná, laserem, nebo ultrazvukem.