A stejné úsměvy měli i jejich rodiče. Jako například u 16. základní školy Okružní ve Zlíně.

„Jsme šťastné, že už jdou děti do školy. Nemáme problémy s testováním, hlavně ať do té školy chodí,“ přály si maminky Petra Gabriela a Lenka, které své ratolesti první školní den doprovodily.

Podle nařízení vlády by již ve středu prvního září měli žáci absolvovat první vlnu testů. Výjimku mají pouze žáci prvních tříd, kteří se mohou nechat otestovat o den později. Další testování je v plánu 6. a 9. září v případě antigenních testů.

„Jsme rádi, že začal školní rok, samozřejmě, že se řídíme nařízením ministerstva školství. Děti ve společných prostorách školy a na chodbách musí mát ochranu úst a nosu, děti, které neprojdou testováním, pak po celou dobu,“ přiblížila ředitelka školy Ivana Rejzková.

Děti na prvním stupni nastoupily do školních lavic v této škole o hodinu později. Přesto mnozí netrpělivě postávaly se svými rodiči o půl hodiny dříve, než musely.

„Naše Vendulka nemohla dospat, pořád měla strach, abychom to stihli,“ usmívala se maminka Kristýna u vchodu. Vesměs se všechny děti na školu těšily. Některé na kamarády, některé na svačiny a přestávky. Byly však i výjimky. „Já se těším na paní učitelku, už jsem ji dlouho neviděla,“ přiblížila třeťačka Natálka.

V Luhačovicích pro téměř čtyřicítku prvňáčků připravili v základní škole uvítání ve školním respiriu. Z celkového počtu 39 prvňáčků bylo jen deset chlapců, jinak samé dívky.

„Jsem strašně rád, že nástup do školy proběhl relativně normálně. Samozřejmě, více bych se těšil z toho, kdyby děti nemusely mít roušky ve společných prostorách školy,“ uvedl ředitel Základní školy Luhačovice Pavel Kurtin.

Radost ve středu neměl však jen on. Kromě dětí si atmosféru přijímání nových prvňáčků užívali i jejich rodiče. Například manželé Mořinglovi. „Jsme dojati, přiznali se krátce po ceremoniálu. Svůj první školní den si oba rodiče prý moc nepamatují. „Ale mám doma z toho dne ještě fotku a ta mi tento den připomíná,“ usmála se mladá maminka.

Radost a zvládnuté testování všech žáků, tak komentovala první školní den ředitelka 1. ZŠ Emila Zátopka ve Zlíně Jana Křičková.

„Jsme rádi že jsou zase děti ve škole, dnes se testovali všichni. Chtěli jsme mít jistotu, že jsou v pořádku. Jsme rádi, že jsme to zvládli, a dokonce jsme neměli ani jeden pozitivní test,“ vyzdvihla ředitelka zařízení.

Výsledky prvního dne testování
Podle náměstkyně primátora a radní pro oblast školství Kateřiny Francové, bylo ve středu v základních školách v krajském městě testováno celkem 5289 školáků. Z toho na prvním stupni 2627 dětí a na druhém 2662. "Ani jeden test nebyl pozitivní," vyzdvihla radní Kateřina Francová.