Situaci nepomáhá to, že někteří z obyvatel i přes zákaz tento invazivní druh stále krmí. Na kontroly problémových lokalit se zaměřili v minulých týdnech strážníci městské policie.

Prvních 17 nutrií je v kleci, další přijdou na řadu na Čepkově

Nyní město zahájil ve spolupráci s externí firmou odchyt přemnožených nutrií. Ve středu se uskutečnil první odchyt hlodavců v Bartošově čtvrti.

V takzvaném „teplárenském náhonu“ se za tři hodiny podařilo chytit celkem 17 kusů dospělých a odrostlých nutrií. Radnice současně nechala zmonitorovat další postižené lokality. Mezi ty nejpostiženější patří Čepkov, konkrétně oblast pod tamním mostem.

Přemnožené nutrie ve Zlíně. Nekrmte je, prosí obyvatelé i město
Problém přemnožených nutrií ve Zlíně. Senior, který je krmil, dostal pokutu

„Nutrie se budou odchytávat postupně na všech místech, kde hrozí jejich reálné přemnožení. S ohledem na dodržení časového odstupu od prvního odchytu se druhý odchyt na Bartošově čtvrti uskuteční na začátku června,“ informoval náměstek primátora pro oblast životního prostředí a zemědělství Vojtěch Volf.

Odchyty zvířat v minulosti

Zatímco v roce 2022 se podařilo odchytit 34 nutrií, v roce 2023 to bylo pouze 6 zvířat a v roce 2024 žádné. Důvodem je i fakt, že nutrie si hloubí úkryty přímo v březích, což strážníkům stěžuje přístup.

Přemnožené nutrie ve Zlíně. Nekrmte je, prosí obyvatelé i město
Přemnožené nutrie ve Zlíně útočí na lidi i psy. Nekrmte je, žádá město

„Nutrie je poměrně inteligentní savec, který se dokáže přizpůsobit prostředí a účinně vyhýbat odchytu. Při pouhém spatření podběráku se stahuje do úkrytu,“ podotýká Pavel Janík mluvčí Městské policie Zlín, která v minulosti odchyt prováděla.