Krajská veterinární správa se sídlem ve Zlíně ovšem přesto neponechává nic náhodě. Zpřísnila především kontroly protinákazových opatření. „Jde hlavně o důkladné oddělení chovů od divokého ptactva pletivem či jinými prostředky. Pozorně sledujeme také zdravotní stav drůbeže, podezřelá onemocnění nám musejí chovatelé či veterináři ihned hlásit. Doposud se u nás ale žádný takový případ nevyskytl,“ dodal ředitel správy František Mahdalík.

To potvrdila Krajská hygienická stanice Zlín. „Žádné podezření na ptačí chřipku nemáme,“ uvedla ředitelka Olga Gröschlová.

Samotní regionální chovatelé se viru H5N1 také příliš nebojí. „Jisté obavy to vzbuzuje, ale bezprostřední nebezpečí nehrozí. Ovšem zpřísnili jsme pravidla hygieny při vjezdu aut a vstupu cizích osob do našich objektů,“ řekl Petr Procházka, prokurista Drůbežárny Holešov, která chová dvacet tisíc nosnic a zabývá se i prodejem mraženého drůbežího masa.

O své ptactvo nemá strach ani vedení ZOO Zlín v Lešné. „Ptačí chřipka tady vždycky byla a bude. Nějakou zvláštní obranu proti nákaze nechystáme. Jsme ale v kontaktu s veterinární správou,“ sdělil ředitel zoologické zahrady Ivo Klika.

Prodejci masa však mají strach z paniky, kterou možná způsobí případ z Tisové. „Mohlo by to ovlivnit zisk, i když ne nějak extrémně,“ přitakal Petr Procházka z Drůbežárny Holešov. Potvrzují to i reakce některých obyvatel kraje. „Mám strach a drůbeží nekupuji,“ řekla Iveta Podhajská ze Zlína. Řada lidí ale masu, které je nyní na trhu, důvěřuje. „Je to určitě dostatečně kontrolované. Já jím všechno kromě koprové omáčky,“ zasmál se Jiří Petráš z Uherského Brodu.