„Denně se tu protočí až tři sta aut. Místní to docela štve. Ledopády jsou tu odjakživa, ale až poslední roky se z toho stala taková atrakce,“ říká pan Pavel jeden z 72 obyvatel osady. Pulčín je místní částí Francovy Lhoty a s nadmořskou výškou 675 metrů je nejvýše položenou obcí Vsetínska.

Ať už přijíždějí turisté odkudkoliv, jejich cílem je Národní přírodní rezervace Pulčín – Hradisko, odedávna oblíbené místo turistů, trampů a milovníků přírody. K ledopádům i skalám se návštěvníci dostanou docela snadno. Už od parkoviště je navádí směrovky a značení.

A nechybí ani cedule upozorňující, jak se chovat v národní přírodní rezervaci. Vysoká návštěvnost posledních let, tomuto území příliš nesvědčí, dochází k poškozování skal, vegetace, sešlapu půdy a rušení zvířat.

Turisté se proto mohou pohybovat pouze po značených cestách a pokud na výlet vezmou i svého čtyřnohého miláčka, je potřeba ho mít na vodítku. Což je i vzhledem množství lidí cestě logické.

Není také radno podcenit vybavení. Pevné turistické boty jsou základ, nesmeky na boty jsou užitečný bonus. Ať už se vydají kteroukoliv cestou, všude ji pokrývá vrstva ledu. A tak se může zhruba dvou kilometrová procházka proměnit v jednu velkou klouzačkou. Nejpohodlnější trasa vede od místního infocentra a je označena dřevěnými šipkami.

Zhruba po půlhodinové cestě krásnou Valašskou přírodou se dostávají k cíli. Ledopádům ukrytých v lese v kaňonu Ancona, který jméno získal podle trampské osady.

Ledová nádhera

V zimě se pod převisy a puklinami skal tvoří několikametrové ledopády a rampouchy se zvláštním oranžovým zbarvením. Ledový poklad se nachází v nejpřísněji chráněné části skal, kam návštěvníci smí jen během tří zimních měsíců.

Pokud se turisté rozhodnou zpáteční trasy změnit, mohou se vydat po červené turistické značce přes vrchol Hradiska. Modře značená stezka je určena pouze pro výstup a v zimě je obtížně schůdná a nebezpečná.

Na konci výletu, přímo naproti parkoviště stojí trampská hospoda Pulčín. Místo s originálním interiérem od plechových cedulí, amerických značek, vyčiněných kožešin kňourů nebo dřevěného povozu nabízí útočiště při nepříznivém počasí i pohoštění po výšlapu. V létě je v provozu i terasa se zahradou, které dominují dva vysoké pestrobarevné totemy. Zde se můžete u kávy kochat výhledy na Valašské kopce.

Zbarvení ledopádů fascinovalo i vědce

Unikátní zbarvení ledopádů bylo pro vědce dlouho tajemstvím. V roce 2008 zjistili, že jejich specifické zbarvení způsobují mikroskopické řasy žijící ve sněhu a ledu. Ledopády se obvykle začínají tvořit počátkem nového roku, během několika týdnů svůj objem mnohonásobně zvětší a za optimálních klimatických podmínek dosahují maxima na přelomu února a března.

Kromě Pulčínských skal se barevné ledopády objevují také v Krkonoších, Českém Švýcarsku nebo na Šumavě.