Samotný projekt byl myšlenkou Aleše Linharta. „Zlíňáci mohou jen závidět," říká pyšně s nadsázkou a s úsměvem.

Doplňuje, že se jedná o pumptrackovou dráhu, kde se člověk vlastně pohybuje pumpovaním a ne šlapáním.

„Ke spolupráci na vybudování pumptrackové dráh se mi podařilo přesvědčit naše zastupitele a místní základní školu v čele se Zdenou Jurčovou. Poté jsme pod hlavičkou našeho sportovního klubu a po kývnutí obce mohli začít s přípravami," přiblížil úplné začátky projektu bikeparku v Zádveřicích Aleš Linhart.

Obec pak na projekt vyčlenila finanční prostředky a hlavně také pozemek zapsaný v územním plánu pro rekreaci.

„Jeho poloha je skvělá, vždyť sousedí s fotbalovým stadionem, hospodou i novým multifunkčním hřištěm a ještě k tomu máme naplánovánu cyklostezku, která kolem povede," je spokojený tvůrce projektu.

Samotné realizaci předcházel velký úklid stavební suti a hlíny.

„Také jsme tady měli brigády s velkým i malým bagrem. A nechyběla spousta dobrovolníků s kolečky, krumpáči a lopatami na hrubou stavbu vnějšího okruhu. Letos na jaře, kdy počasí dovolilo, jsme během tří dnů brigádně s malým bagrem vše doladili – šejpovali vlnky," popisuje postup prací Aleš Linhart.

Na vrchní vrstvu přivezli ze Slovenska 24 kubíků vápence. Zádveřickým hodně pomohli i stavitelé ze Slovenska.

„Byla to dřina, ale věřili jsme, že to bude k něčemu a je to super," potvrdil jeden z brigádníků.

„Jsme rádi, že nový bikepark vznikl na popud občanů i rodičů, kteří jej nyní navštěvují se svými dětmi," je rád starosta obce Zádveřice-Raková Lubomír Kokeš. Potvrdil zároveň, že projekt hradila obec, vyjma brigádnické činnosti.

„Do budoucna uvažujeme o jeho rozšíření, zatím ale uvidíme, jak bude využívaný," naznačil starosta s tím, že v případě zájmu plánují ještě stavbu krytého stánku i malé tribuny. Na řadu by v tomto případě přišlo i rozšíření samotné dráhy.

V pátek odpoledne se na nové dráze zádveřického bikeparku proháněla skupinka nadšenců na kolech. Různé věkové kategorie, od nejmenších až po „dospěláky".

„Právě jak jste přišla, jela jsem to poprvé, ale dává to zabrat," usmívala se trochu zadýchaně pro mne statečná Natálie, která neodolala vyzkoušet si novou dráhu.

Za ní na malém kole právě projel asi čtyřletý klučina s helmou a beze strachu dal kolem dokola několik koleček, přesto se ani nezadýchal.

„Ten je nezničitelný, co?" ptám se jeho tatínka Pavla Prášila.

„No, náš Dan je opravdu divoch," směje se tatínek.

Za chvíli skupinka asi šesti jezdců zůstane na chvilku stát a jen tak mezi sebou klábosí. „Co to pro vás znamená, je to styl, sport, zábava?" zajímá mne. „Tak od všeho trochu, taky se tady sejdeme, máme možnost se vidět, povykládat," usmívá se mladá slečna Tamara Heidrichová.

Nadšenci Jirka Dohnal, Jarek Skovajsa, Ondra Machala i Tereza Vondráčková mají radost, že právě zde je něco, co v širokém okolí není.

„Ještě je jeden pumptrack v Kvasicích," upřesňují mi. Další z party Milan a Monika také připomínají zásluhu Aleše Linharta na vzniku bikeparku.

„Je to srdce projektu, usiloval o to roky, je to opravdový tahoun," chválí iniciátora. Na zádveřický bikepark ale nebyl sám. Našli se další srdcaři, kteří neváhali, a přiložili ruce k dílu.